header

کلیسای کانتور، نگین سرخ محله پنبه ریسه

توضیحات

 

ساعات بازدید: 9 الی 20

قزوین شهر ریشه­ داری­ است. همین ریشه­ دار بودن و قدمت سبب شده تا قزوین پر از جذابیت­ های بی­ همتا باشد. کلیسای کانتور در قزوین نه تنها کوچکترین کلیسای ایران و جهان بلکه تنها کلیسایی ­است که متعلق به مسیحیان ارتدوکس­ است. اگر می­پرسید که مگر در بین مسیحیان مقیم ایران پیروان ارتدوکس نیز حضور دارند، باید بگوییم نه! این کلیسا سال­های سال است که خالی است و هیچ مراسم عبادی در آن برگزار نمی­شود.

کلیسای سرخ ­رنگ و نقلی محله قدیمی پنبه­ ریسه قزوین اما داستان جذابی دارد. در اواخر حکومت ناصرالدین ­شاه قاجار و توسعه راه­های ایرانی حضور روس­های تزاری در ایران بسیار پررنگ ­بود و قزوین هم به مدد موقعیت راهبردی­ اش از هزاران سال پیش یکی از مسیرهای مورد علاقه برای تردد بین شهرهای مختلف بود.

مهندسان و کارگران روس که قرار بود راه شوسه از قزوین به تهران احداث کنند در قزوین مستقر می­شوند و در کنار کنسولگری روسیه امکاناتی را برای خودشان دست ­وپا می­کنند و نام محله را کانتور می­گذارند که در زبان روسی به معنای مقر است. ساخت خانه و حتی یک سالن تئاتر برای روس­ها تا بتوانند در مدت اقامتشان در قزوین زندگی روزمره ­شان را نیز ادامه دهند. در کنار تمامی امکانات روس­ها یک کلیسای کوچک را نیز برای انجام اعمال عبادی­شان برپا می­کنند. کلیسایی از جنس آجر­های سرخ­رنگ که به سبب زود آماده­ شدنش آن را بسیار ساده و کوچک می­سازند.

به ساختمان کوچک کلیسا که نگاهی بیاندازید، یک بنای سرخ­رنگ چهار ضلعی از نوع نامنتظمش را می­بینید که یک برج ناقوس بلند بالا که بیش از ده متر ارتفاع دارد به آن ظاهر متفاوتی بخشیده ­است. انتهای برج ناقوس اما یک گنبد کوچک قرار گرفته که مزین به رنگ آبی چشم­نوازی­ است. گنبدی بزرگتر درست چسبیده به برج ناقوس قرار گرفته ­است که بر بالای نمازخانه استوار شد ه­است. پنجره­هایی زیبا و چوبی در کنار برجستگی­ های ستون­ مانند بر روی نمای خارجی کلیسا خودنمایی می­کنند.

با ورود به داخل حیاط کلسیا دو مقبره به­ چشم می­خورند که یکی متعلق به خلبانی روس است که از قضا در حوالی قزوین سقوط کرده­ و دیگری مهندسی که چیزی در حدود 110 سال پیش از دنیا رفته­ است. از حیاط زیبا و کوچک کلیسا  عبور کرده و از درب ورودی داخل کلیسا می­شویم. یک هال به چشم می ­خورد که یک محراب در انتهایش قرار گرفته و داخل کلیسا نیز هیچ­گونه تزیین آنچنانی را که در کلیساهای دیگر دیده ­اید را ندارد. محرابی ساده که تنها گچ­بری­ های سبزرنگ که کمی به زیتونی مایلند آن را آراسته ­اند و پنجره­ هایی که نور را به داخل کلیسا هدایت می­کنند. در دو طرف هال اما دو اتاق کوچک نیز تعبیه شده که یکی متعلق به کشیش و دیگری برای انجام غسل تعمید بوده اما حالا قابل بازدید نیست.

کلیسای کانتور که بعد از خروج آخرین روس­ها از خاک ایران برای همیشه خالی مانده ­بود، چند سال بعد از اینکه به عنوان انباری یک مدرسه مورد استفاده بود، بازسازی شده و حالا تبدیل به یک جاذبه گردشگری جذاب شده­ است که البته کار عرضه صنایع دستی زیبای قزوین را نیز انجام می­دهد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قزوین روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟