header

کلیسای ارامنه

توضیحات

یکی دیگر از جاذبه های بی نظیر استان کرمانشاه کلیسای ارامنه است که در سال1383در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کلیسای ارامنه که به کلیسای قلب مقدس مسیح شهره است در استان کرمانشاه در خیابان مدرس در کوچه ی امیر محترم قرار دارد. این بنا که مربوط به زمان قاجار می باشد در سال 1293هجری شمسی توسط اسقف یوحنانیان یکی از سرشناس ترین شخصیت ها در تاریخ دین مسیحیت در ایران ساخته شده است.

به طور کلی از 90 کلیسایی که در فهرست آثار ملی قرار گرفته است کلیسای پنطی کاسنی ،نمازخانه و قلب مقدس مسیح در این استان قرار دارند. اگرچه سالها از ساخت این اثر باستانی می گذرد اما هنوز هم ظاهر اولیه خود را حفظ کرده است و کمتر دچار آسیب و فرسایش شده است.
محیطی که برای ساخت کلیسا در نظر گرفته شده بود 280متر مربع هست اما خود کلیسا با در نظر گرفتن تمام اتاق ها فضای 160متر مربع را به خود اختصاص داده است. دیدنی ترین بخش بنا داخل آن هست که با هنرمندی تمام به شکل یک چلیپا(صلیب) ساخته شده است، آنچه منجر به به این کار شده وجود سنتوری در وسط نورگیر است . سرتاسر بنا با آجر پوشیده شده است آنچه در این بنای آجری جلب توجه می کند سقف شیروانی آن هست که از چوب ساخته شده و در نمای کلیسا تاثیر گذار بوده است.
ضلع غربی بنا از مهم ترین قسمت ساختمان به شمار می رود. در این قسمت سه طاق نما دیده می شود که دور تا دور آنها با آجر تزئین شده و مانند یک قالب به نظر می رسد طاق نمای وسطی ورودی بنا است و دو طاق دیگر به شکل پنجره ساخته شده اند. از ویژگی های دیگر این کلیسای کهن وجود پنجره هایی هست که در چهار طرف بنا تعبیه شده است به جز پنجره های ضلع جنوبی که از آن به عنوان طاقچه استفاده می کردند.
این بنای منحصر به فرد که در بافت قدیم شهر بنا شده در نزدیکی مسجد شافعی ها و مسجد حاج شهباز خان قرار دارد به همین دلیل همه ساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می کند این اثر تاریخی از مهم ترین کلیسا ها به شمار می رود که تقریبا 90سال پس از ساخت به ثبت رسیده ولی آنچه حائز اهمیت است تخریب نشدن هیچ یک از قسمت های بنا در طول زمان هست بنابراین میراث فرهنگی در صدد حفظ آن می باشد.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کرمانشاه روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟