این اقیانوس پیما غول پیکر در سال 1965 به دست ایتالیایی ها با طول 276 متر و عرض 31 متر ساخته شد. رافائل 1800نفر مسافر رادر خود جای می دهد. از شگفتی های رافائل میتوان 6 استخر مخصوص کودکان و بزرگسالان، زمین های ورزشی، استخر، هتل، تالارهای مجلل، رستوران و 750 کابین به عنوان سوییت با ابعاد کوچک و بزرگ را نام برد. 18 آسانسور در طبقه های مختلف برای جابجایی مسافرین تعبیه شده بود.

از زمان محمدرضا شاه پهلوی و حتی قبل دوره حکومت او تسهیلات زیادی از سوی ایران به ایتالیایی ها داده شده بود. آنها که توانایی پرداخت و پس دادن این همه خدمات را نداشتند، در سال 1976 دو کشتی مجلل و تشریفاتی خود را به نام های رافائل و میکل آنژ را به ایران فروختند.

در سال 1965 قیمت تمام شده هر کشتی 90 میلیون دلار برآورد شد 11 سال بعد که ایتالیا می خواست این دو کشتی را بفروشد قیمت حقیقی 45 میلیون دلار بود اما به کمک دلالان ایرانی و ایتالیایی و همچنین ناچاری ایتالیایی ها هر کشتی را به قیمت 2 میلیون دلار در اختیار ایران قراردادند.

کشتی رافائل در بهار 1356وارد آب خلیج فارس شد هدف استقرار کشتی در سواحل خلیج فارس برای برگزاری جلسات مهم و پذیرایی از مهمانان خارجی و... بودو مردم زیادی برای دیدن این کشتی به سواحل خلیج فارس سفر می کردند. در زمان جنگ 8 ساله ایران و عراق با توجه با اینکه احتمال می دادند این کشتی مورد هدف دشمنان قرار گیرد آن را از کنا ساحل حدود1000 متر دور کردند اما سرانجام توسط موشک های عراقی در 16 آبان 1362مورد شلیک قرار گرفت و تا نیمه زیرآب فرو رفت؛ چندی بعد یک کشتی به نام ایران سلام که کشتی باری بود به پیکر رافائل برخورد کرد و رافائل کاملا غرق شد.