header

کتیبه گودرز

توضیحات

کتیبه گودرز یکی از جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه هست که بردامنه کوه بیستون حجاری شده است .کوه بیستون در استان  کرمانشاه در شهرستان هرسین در شهر بیستون واقع شده است. این کتیبه مبارزه گودرز را به تصویر کشیده است. دراین سنگ نگاره، گودرز با لباس رزمی که بر تن دارد بر روی اسب خود سوار است و با نیزه ی بلندی که در دستش دارد درحال پرتاپ آن به سوارکار مقابل خود هست که در نهایت با پیروزی گودرز به سرانجام می رسد.
در کنار کتیبه گودرز نقش برجسته مهرداد دوم که به شهربان شهربانان شهره است قرار دارد. ودر بالای این سنگ بنا کتیبه یونانی حجاری شده است .
طبق نوشته های کتیبه این سنگ بنا متعلق به گودرز پسر گیو هست. همچنین دربالای سنگ نگاره نقش حکاکی شده ای وجود دارد که براساس متن کتیبه مربوط به نیکه می باشد نیکه رب النوع پیروزی در یونان باستان هست.
نظریات متفاوتی در مورد این سنگ نگاره وجود دارد در نظر برخی از مردم این کتیبه متعلق به گودرز دوم یکی از پادشاهان اشکانی می باشد که بر رقیب خود مهرداد و یکی از سرداران رومی کاسیوس پیروز شده است. اما برخی دیگر این بنا را برای گودرز یکم می دانند که در اواخر پادشاهی مهرداد دوم در بابل به نام خود سکه زده است.
اگرچه بخشی از این کتیبه بر اثر گذر زمان مورد فرسایش واقع شده است و بخش دیگر آن بر اثر ساخت  کتیبه شیخ علی خان زنگنه از بین رفته است ولی همچنان طرح اولیه خود را حفظ کرده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کرمانشاه روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

کتیبه گودرز
f9128437387@gmail.com ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
فاصله ها اشتباه است کمتر میباشند