header

کاروانسرای زین الدین مهریز، نگینی بر انگشتر کویر

توضیحات

در گذشته کاروانسرا ها به مکان هایی اطلاق می شد که در آنها کاروان های تجاری و مسافرتی استراحت می کرده اند. بسیاری از این کاروانسرا ها مانند کاروانسرای زین الدین مهریز که در فاصله 60 کیلومتری با شهر یزد و 40 کیلومتری اردکان و در راه یزد به اردکان بنا شده است، به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. بهانه احداث این کاروانسرا در آن روزگان دیدار شاه با گنجعلی خان، حاکم وقت کرمان بوده است. این کاروانسرا امروزه مرمت شده است و تمامی تجهیزات مدرن به گونه ای که به چشم انسان نیاید در آن قرار داده شده است تا با اقامت در این هتل بی نظیر، طعم سفر به گذشته را حس کنید. این هتل توانسته است جوایزی را به خاطر مرمت از یونسکو دریافت کند و به عنوان یکی از بهترین هتل های ایران و جهان از آن یاد می شود. در صورتی که به این هتل سفر کنید میتوانید حین استفاده از امکانات به روز، شب های پرستاره کویری را هم مشاهده نمایید.

درب های چوبی و استفاده از بافت های مخصوص استان یزد که مزین کننده این کاروانسرای قدیمی هستند از سالیان دور تا کنون مهمان نوازی مردم این منطقه را به رخ همگان کشیده اند. روزگارانی که بسیاری از مردم برای سفر به این کاروانسرا می آمدند تا شب را در آن سپری کنند و امروز که بسیاری از گردشگران برای اینکه بتوانند چند روزی را به دور از هیاهوی شهری سپری کنند به این هتل می روند. لازم به ذکر است که برخی از مناطق این هتل مانند شاه نشین امروزه محل قرارگیری رستوران و استراحتگاه شده اند ولی شکل ظاهری هتل به هیچ عنوان دستخوش تغییر نشده است.

سفر در زمان با بناهای تاریخی مانند کاروانسرای زین الدین مهریز امکان پذیر می باشد. وقتی که این هتل را به عنوان یکی از مقاصد خود در سفر به این استان انتخاب می کنید شاید کمی شک داشته باشید که بتواند نیازهای شما را برطرف نماید ولی وقتی به این هتل می رسید و امکانات آن را مشاهده کرده و همچنین می توانید از آسمان پر ستاره کویری و همچنین تورهای کویر گردی استفاده کنید حتما متوجه خواهید شد که این هتل قطعا ارزش سفر کردن را داشته است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های یزد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟