header

چشمه آب معدنی گاومیش گلی سرعین

فاصله از مرکز استان 30.7 ک.م فاصله از شهرستان سرعین 2.4 ک.م فاصله از شهر سرعین 2.4 ک.م

آدرس

(اردبیل - سرعین - سرعین)


استان اردبیل، شهر سرعین، خیابان ولیعصر

شهر سرعین که مرکز شهرستان زیبای سرعین در استان اردبیل است به دلیل داشتن چشمه های آب گرم معدنی با خواص درمانی بسیار شهره شده است. یکی از قدیمی ترین چشمه های آب گرم این شهر که در ردیف قدیمی ترین چشمه های آب گرم ایران قرار می گیرد بیا نام چشمه آب گرم گاومیش گلی شناخته می شود. چشمه آب گرم گاومیش گلی سرعین که یکی از دوازده چشمه آب گرم این شهر زیباست قریب به یک قرن است که به عنوان یک چشمه آب گرم درمانی مکورد استفاده مردم قرار می گیرد. خروجی آب این چشمه آب گرم و یا به اصطلاح دبی آن چیزی در حدود 85 لیتر بر ثانیه است که سبب می شود تا این چشمه در ردیف پرآب ترین چشمه های آب گرم جهان نیز قرار بگیرد.

بر روی این چشمه که آب آن از چندین نقطه در کف زمین خارج می شود استخری با عمق یک متر و سی سانتی متر و مساحت 400 مترمربع ساخته شده است که به صورت روباز مورد استفاده قرار می گیرد و دور تا دور آن را حصاری در بر گرفته است. نخستین بار در سال 1330 هجری شمسی دیواری دور تا دور این چشمه ساخته شد تا استفاده از آن برای آقایان و بانوان راحت تر شود. بر فراز این چشمه تنها همین یک استخر ساخته شده است که نیمی از روز در اختیار بانوان و نیمه دوم روز تا پاسی از نیمه شب در اختیار آقایان قرار دارد. به نظر می رسد سال ها قبل از ساخته شدن این دیوار گاومیش ها از آب این چشمه برای شنا کردن استفاده می کرده اند و همین امر سبب نامگذاری این چشمه شده است. از آب این چشمه نهری جاری بوده است که از آب آن برای چرخاندن یک آسیاب آبی استفاده می شده است چرا که آب گرم آن حتی در زمستان نیز یخ نمی زده و به طور دائم قابل استفاده بوده است.

آب چشمه گاومیش گلی بسیار گرم با مزه ای ترش و کمی بودار است. در آب این چشمه ترکیبات معدنی بسیاری همانند منیزیم، پتاسیم، کلسیم، بی کربنات، سولفات و ... یافت می شود که وجود این مواد معدنی سبب وجود خواص درمانی بسیار در آب این چشمه شده است. مردم بومی معتقدند آب این چشمه درمان بسیار مناسبی برای امراض پوستی مختلف، بیماری های زنان، بیماری های قلبی، رماتیسم و ضعف بدنی است و البته برای درمان بیماری های استخوانی و مفاصل نیز بسیار کارساز است. آب چشمه گاومیش گلی در ردیف آبهای بیکرنات سدیک، کلروره و کلسیک گرم قرار می گیرد که به نسبت سایر چشمه ها از دمای آب بالاتری برخوردار است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

چشمه آب معدنی گاومیش گلی سرعین

مشخصات
سرویس بهداشتی
دارد
آب آشامیدنی
دارد

امتیاز کاربران به :

چشمه آب معدنی گاومیش گلی سرعین

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)