header

چشمه آب معدنی بش باجیلار سرعین

توضیحات

شهر سرعین مرکز شهرستان سرعین در استان اردبیل به شهر چشمه های آب گرم ایران شهره است. در این شهر دوازده چشمه آب گرم با خواص درمانی فراوانی از دل زمین می جوشند که سبب شده تا توریست های بسیاری برای استفاده از خواص درمانی این چشمه ها راهی شهر سرعین شوند. یکی از این چشمه ها که در ردیف قدیمی ترین چشمه های آب گرم شهر سرعین قرار می گیرد چشمه آب گرم بش باجیلار شهر سرعین است. بش باجیلار که نامی بومی است در زبان فارسی به معنای 5 خواهر است. علت این نامگذاری به دلیل ترواش آب چشمه از پنج نقطه مختلف است که مردم محلی این 5 نقطه را در کنار هم 5 خواهر یا بش باجیلار می نامند.

جالب است بدانید که این چشمه سال ها قبل به دلیل قرار گرفتن در میانه دره ای خرم و چشم نواز با انبوه درختان بلند به درلر سویی یا آب دره ها شهره بوده است. این چشمه دارای آبی با متوسط دمای 41 درجه سانتیگراد است و در سال 1371 پس از یک دوره فراموشی این چشمه آب گرم و متروک شدن آن بر فراز آن یک مجتمع آب درمانی نسبتا مجهز و مسقف ساخته شده است. در میان این مجتمع استخری با عمق تقریبی 140 سانتی متر قرار دارد که چیزی در حدود 290 مترمربع وسعت دارد. در اطراف این استخر دوش های انفرادی، دوش های عمومی، واحد سونای خشک، سونای بخار، جکوزی، رختکن و .. نیز ساخته شده است.

مجتمع آب درمانی بش باجیلار همچنین مجهز به پارکینگ، بخش اداری و واحد پزشکی است که این مجتمع  2500 مترمربعی را در زمره مجتمع های قدیمی اما مجهز سرعین اردبیل قرار می دهد. آب چشمه بش باجیلار نیز کمی ترش مزه و بودار است و به نسبت سایر چشمه ها آّب کدرتری دارد. در آب چشمه املاح مختلفی همانند کلر، سولفات، بی کربنات، سدیم، منیزیم، پتاسیسم و .. یافت می شود که سبب شده تا این چشمه دارای خواص درمانی متعددی به خصوص در زمینه بیماری های پوستی باشد. درمان مشکلات مفصلی، تقویت قوای عمومی بدن و تسکین دردهای عصبی از دیگر خواص ذکر شده برای این چشمه آب گرم معدنی است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟