header

پل معلق مشگین شهر

توضیحات

مشگین شهر یکی از زیباترین شهرهای استان اردبیل است که در مرکز شهرستان مشگین شهر قرار گرفته است. یکی از جاذبه های نوین توریستی این شهر که در سال 1394 به مرحله بهره برداری رسیده پل معلق مشگین شهر است. این پل معلق با هشتاد متر ارتفاع بر فراز رودخانه خیاو چایی و پارک جنگلی زیبای مشگین شهر قرار گرفته است. طول این پل معلق 365 متر و عرض آن در حدود دو متر است. این پل مرتفع ترین و طولانی ترین پل معلق کابلی ایران و خاورمیانه است. ایده اصلی طراحی این پل معلق توسط یک مهندس بومی با نام مهندس محمود گنجعلی بیک مطرح شده و وی این پل را با تاثیر از پل کابلی و معلق بر فراز روردخانه  کاپیلانوی کشور کانادا طراحی کرده است.

این پل هیجان انگیز در برخی بخش ها به یک پل شیشه ای مبدل می شو که عبور از فراز آن را هیجان انگیز تر می کند. نمای زیبای ارتفاعات سبلان در پیش رو و رودخانه خیاوچایی به همراه پارک جنگلی مشگین شهر این پل را به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری نوین و مدرن شهر مشگین شهر و استان اردبیل مبدل می نماید. دکل این پل معلق 21 متر طول داشته و در ساخت عرشه آن از موادی با مقاومت بسیار بالا در برابر بارش، حرارت، آتش سوزی، ضربه و فشارهای ناگهانی استفاده شده است. در این عرشه از امکاناتی همانند بادسنج، صاعقه گیر و سنسورهایی برای کنترل حرکت و ابزاری با نام دمپر برای کنترل ارتعاشات استفاده شده تا امنیت این پل را تامین نماید.

در فرودست این پل پارک جنگلی زیبای مشگین شهر قرار دارد که درست در موازات رودخانه خیاوچایی قرار گرفته است. در این پارک جنگلی امکاناتی همچون زمین اسکیت، شهربازی و یک آبشار مصنوعی زیبا به چشم می خورد. یکی دیگر از جاذبه های توریستی مجاور پل معلق مشگین شهر زیپ لاین هیجان انگیزی است که بر فراز پل قرار دارد و با عبور از بلندای پارک جنگلی و رودخانه خیاوچایی و نمای زیبای سبلان لحظات جذابی را رقم می زند. پل معلق مشگین شهر بخشی از یک پروژه گردشگری بزرگ استان اردبیل با نام از خیاوچایی تا گیردولی است که پس از افتتاح با نام نور سبلان شناخته می شود. در این مجتمع بزرگ تفریحی می توانید از امکاناتی همانند اسب سواری، شتر سواری، دوچرخه سواری، موتورسواری، موتورهای چهارچرخ، پاراگلایدر و پرش از ارتفاع بر روی تشک های بادی یا همان هارد سافت استفاده نمایید. این مجتمع تفریحی بزرگ دارای امکانات دیگری از قیبل سوئیت های اقامتی، تالارهای زیبای پذیرایی، شهربازی، رستوران گردان و بازارچه های صنایع دستی می باشد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
 • مشخصات :

  تاکسی :
  دارد
  فضای بازی کودکان :
  دارد
  کشیدن سیگار :
  آزاد
  بوفه خوراکی :
  دارد
  سرویس بهداشتی :
  دارد
  آب آشامیدنی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟