header

پل زمان خان

توضیحات

وجود آثار باستانی در یک شهر نشانگر تاریخ و حوادث گذشته آن است که می تواند ارزش بسیاری را به همراه داشته باشد. در استان چهار محال و بختیاری در شهر زیبای سامان رودخانه ای عبور می کند که از اهمیت ویژه ای برخوردار است این رودخانه که زاینده رود نام دارد قدمت دیرینه دارد و تاثیر به سزایی در محیط اطراف خود گذاشته است و باعث رویش درختان چند صد سال شده است همچنین باغ ها و دشت های سرسبز را پدید آورده است که پس از طی مسیر طولانی به استان اصفهان می رسد. بر روی این رود پلی در زمان صفوی به دستور حاکم آن وقت بنا شده است و نام پل برگرفته از زمان خان بزرگ ایل قشقایی است که به شماره 1744در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است که در 27 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

از این جاذبه تفریحی دیدن کنید : روستای گردشگری چم حیدر


این پل بر خروشان ترین قسمت زاینده رود و بر روی صخره ای بنا شده است  دارای سه پایه سنگی و دو دهانه قوسی شکل است که برای کاهش وزن پل و فشار در وسط آن دریچه ای توخالی تعبیه شده است و سراسر آن از گچ و ملات ساروج پوشیده شده است با وجود گذشت صدها سال از ساخت این بنای تاریخی هیچ آسیبی به آن وارد نشده است وکاملا مستحکم و پابرجا است که هم اکنون نیز برای عبور مرور از آن استفاده می شود.آب و هوا و پوشش گیاهی اطراف این پل تاریخی آن را به یکی از قطب های مهم توریستی تبدیل کرده است که همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند اوج زیبایی این منطقه در بهار و تابستان است  وجود سرما و برف  در زمستان منجرب شده است که در شش ماه اول  سال مورد استقبال مسافران بسیاری قرار گیرد.

در اطراف این اثر منحصر به فرد جهت رفاه حال مردم سازه هایی از قبیل هتل،سرویس بهداشتی،ویلاها و محل های کمپین و رستوران ها ساخته شده است و این فرصت را به علاقه مندان داده است تا بتوانند چند شبی را در این مکان سپری کنند. از تفریحات مرسوم این پل محبوب ورزش جذاب رفتینگ است که بسیار مورد علاقه و استقبال  مردم قرار گرفته است همچنین یک پل معلق نیز در اطراف آن تعبیه شده است که بسیار هیجان انگیز است با وجود این امکانات مسافران می توانند لحظات خوش و به یاد ماندنی را در کنار خانواده سپری کنند که برای حفظ این اثر تاریخی توصیه می شود از آسیب رساندن به آن و محیط اطراف آن خودداری کرد. با سایت گردشگری 724 همراه باشید. نصب اپ موبایل گردشگری به شما کمک خواهد کرد تا در مسیر سفرتان با جاذبه های استان چهارمحال و بختیاری آشنا شوید و برنامه سفرتان را به راحتی درهر فصل سال انتخاب نمایید.smiley

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های چهارمحال وبختیاری روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟