header

پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر

توضیحات

یک هزار و نهصد متر ارتفاع از سطح دریا، محصور شدن بین رشته کوه های بلند و دشتی بسیار پهناور توصیف جغرافیایی محلی است که پس اسلام بنا به قدمت آن مادر سلیمان نامیده شده است و اشاره به حکومت پهناور سلیمان نبی دارد. اما در اصل مجموعه ای به نام پاسارگاد نام این محل است.

مادر سلیمان نام دهستانی است که در نزدیکی میراث جهانی پاسارگاد قرار دارد. مقبره کوروش، پادشاه بزرگ و مقتدر حکومت هخامنشی، محل های عبادت مردمان آن زمان ؛تخت سلیمان ؛باغ های شاهنشاهی و نگاره مرد بالدار همه در این مجموعه قرار دارند.

پاسارگاد امروزی نام مرکز شهرستان سعادشهر است که در 140کیلومتری شمال شرقی شیراز در همسایگی شهر های ارسنجان و مرودشت قرار گرفته است و مجموعه پاسارگاد در 15کیلومتری این شهر قرار دارد.

پاسارگاد اولین پایتخت حکومت کوروش بوده است و نام خود را از ریشه پاکی اقتباس کرده علاوه برا آنکه پاسارگاد محل تولد حکومت هخامنشیان است محل پیروزی بر ماد ها هم بوده است پس اهمیت فراوانی برای شاهان هخامنشی داشته است و شخص کوروش نسبت به سامان دادن به منطقه پاساذگاد اهتمام می ورزد و یک صدو شصت هکتار زمین را به واسطه پاسارگاد آباد می کند. رودخانه پلوار یا در گویش محلیِ احتمالا معرب شده کلوار سبب حاصلخیزی پاسارگاد بوده است.

مهمترین بنای پاسارگاد آرامگاه کوروش است که از سنگ آهک سفید ساخته شده است و معماری ساده ای دارد که سنگ هایش با بست های فلزی به هم متصل شده بودند.باغ های شاهنشاهی هم اطرلف مقبره را فرا گرفته اند که اکنون جز زمین های خشک چیزی از انها باقی نمانده است.

با ورود به روستای مادر سلیمان می توانید از مراکز اقامتی مدرن و بوم گردی سنتی دیدن کنید و سپس وارد حصار کشی مقبره کورش شوید و با پرداخت هزینه بازدید خود را انجام دهید که این اتفاق در تمام روز های سال به راحتی میسر نیست.! ضمنا تماشای نمای مقبره کوروش در شب هنگام توصیه ای بسیار مفید به علاقه مندان است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟