پارک ملی کنتال که در مرز استان آذربایجان شرقی با دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است در دره کنتال و در بخش شمال شرقی ارتفاعات کیامکی قرار دارد. این پارک ملی در توابه عشر سیه رود از توابع شهرستان جلفا(هادیشهر) قرار دارد. برای رسیدن به این پارک ملی بسیار زیبا و چشم نواز باید در مسیر جلفا به سمت خداآفرین پس از پشت سر گذاشتن شهر سیه رود مسیر را تا ده کیلومتری نوردوز ادامه دهید. در ده کیلومتری نوردوز، پاسگاه جرجن و محیط بانی کنتال راهنمای شما برای ادامه مسیر است. ادامه مسیر از کنار محیط بانی تا رسیدن به پارک ملی نیازمند یک پیاده روی کوتاه مدت است. پارک کنتال که در دره کنتال واقع شده، 7000 هکتار وسعت داشته و یکی از زیباترین چشم اندازهای منطقه ارس را داراست.

 پارک کنتال تنها بخشی از منطقه بسیار وسیع حیات وحش کیامکی است و در سال 1390 به عنوان یک پارک ملی معرفی شده است. ارتفاعات شکوهمند کنتال، دشت های سرسبز آراسته به انواع گل های وحشی، حضور شکوهمند لاله های کوهی زیبا، جریان رودخانه ها به خصوص رود ارس و آب و هوای بسیار مطبوع و دلچسب این پارک ملی آن را به یکی از محبوب ترین مناطق حوزه ارس تبدیل کرده است که مورد علاقه بسیاری از طبیعت گردان و کوهنوردان است. در این پارک ملی زیبا بقایای آسیاب های سنگی قدیمی و همجنین قلعه تاریخی علی بیگ نیز قرار دارد که بر غنا و جذابیت آن افزوده است. این پارک زیبا به داشتن مزارع وسیع لاله های کوهی شهره است که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند. خوشبختانه در این پارک ملی هیچ دستکاری صورت نگرفته و به دلیل عدم سکونت در آن تمام جلوه طبیعی خود را حفظ کرده است.

این پارک زیبا با دارا بودن صخره های طبیعی که همچون دیواره هایی مستحکم و نفوذناپذیر به نظر می رسند، دشت های وسیع را در خود جای داده و پناهگاه موجودات زنده بسیاری است. چیزی در حدود 350 گونه جانوری اعم از کل، بز، گراز، پلنگ، روباه، گربه جنگلی و ... ساکن پارک ملی کنتال هستند که به راحتی در ارتفاعات پیچ در پیچ و صخره های بلند کنتال سکونت گزیده اند. 450 گونه گیاهی نیز در این منطقه حفاظت شده به چشم می خورد که نشان از غنای پوشش گیاهی منطقه دارد. از جمله گونه های گیاهی موجود در  پارک ملی کنتال می توان به بنه، افرا، گلابی وحشی، نسترن، پده و داغداغان اشاره کرد. پارک ملی کنتال در فصل بهار یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت را در برابر چشمانتان هویدا می کند که نظیرش را در کمتر جایی می توانید پیدا کنید. اگر هوس دیدن مزارع لاله کنتال را کرده اید بهتر است در اواخر بهار سری به طبیعت خیره کننده آن بزنید.