header

پارک قلعه بندر، پارک کوهستان

فاصله از مرکز استان 5.7 ک.م فاصله از شهرستان شیراز 5.4 ک.م فاصله از شهر شیراز 6.9 ک.م

آدرس

(فارس - شیراز - شیراز)


استان فارس، شیراز، بلوار بوستان، پارک کوهستان

پارک قلعه بندر یکی از چند پارک زیبا و تفریحی شهر شیراز است که در محله سعدیه و مجاورت باغ های طاووسیه و دلگشا قرار گرفته است. این پارک کوهستانی زیبا در دامنه کوه تاریخی فهندژ قرار گرفته است و از چشم انداز دلنوازی نسبت به شهر شیراز برخوردار است به طوری که گستره وسیعی از شهر را در زیرپایتان خواهید دید. این پارک تفریحی بالغ بر 10.000 هکتار وسعت داشته و توسط شهرداری شیراز در این منطقه احداث شده است. قرار گیری قله تاریخی فهندژ در این پارک نیز بر ارزش تاریخی آن افزوده است. این قله دارای آثار تاریخی باقیمانده از دوران هخامنششیان و ساسانیان است که البته دچار آسیب های فراوانی شده است.

پارک به زیبایی تمام گلکاری و درختکاری شده است و فضای سبز آن چشم انداز بسیار دلربایی دارد. در این پارک زیبا یک مسیر پلکانی در دامنه فهندژ تعبیه شده است که صعود به قله تاریخ فهندژ را سهولت می بخشد و مسیر حرکت آن در مجاورت درختان و گل ها  اوقات فرح بخشی را رقم می زند. بوستان قلعه بندر در ضلع شرقس خیابان بوستان قرار گرفته است و زمانی که از این مسیر پلکانی بالا می روید آرامگاه سعدی را از آن بالا خواهید دید که در مجاورت باغ دلگشا و طاووسیه بسیار زیبا به نظر می رسد. در این پارک کوهستانی وسیع یک آبشار مصنوعی بلند هم تعبیه شده است که بر زیبایی هر چه بیشتر فضا افزوده و منظره باغ ها را خواستنی تر کرده است.

در انتهای مسیر پله ها با رسیدن به قله فهندژ چاهی قرار دارد که احتمالا در دوره هخامنشیان حفر شده است. در روزگاران قدیم مردم اعتقاد داشتند که این چاه به بندرعباس ختم می شود و به دلیل وجود یک قلعه بر فراز فهندژ این منطقه به نام قلعه بندر شهره شده است. این چاه اما تنها 160 متر عمق داشته و احتمالا برای آب رسانی به باغ دلگشا استفاده می شده است. چاهی دیگر در مجاورت آن قرار دارد که مربوط به دوره ساسانی است. اگر در محوطه پارک قدم بزنید در محیطی که کودکان مشغول بازی و تاب خوردن هستند تاب و سرسره سنگی را خواهید دید که بنابر برخی نظرها متعلق به کودکان کریم خان زند بوده و برای بازی آن ها ساخته شده بوده است. این پارک علاوه بر چشم انداز زیبای خود یک پارک تاریخی نیز به حساب می آید.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

پارک قلعه بندر، پارک کوهستان

امتیاز کاربران به :

پارک قلعه بندر، پارک کوهستان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)