header

پارک جنگلی سراوان

توضیحات

ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ سراوان؛ یکی قدیمی ترین جنگل های ایران

پس از خروج از شهر رشت و طی مسیری در حدود 17 کیلومتر در جاده رشت  - تهران، یکی دیگر از جاذبه های دیدنی استان گیلان در برابر چشمان عاشقان طبیعت ظاهر می شود.

 پارک جنگلی سراوان که از ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎی ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮔﯿﻼن بشمار می آید؛ مجموعه ای کم نظیر از ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﻣﺘﻨﻮع و نادر ﮔﯿﺎﻫﯽ، ذﺧﺎﯾﺮ ژﻧﺘﯿﮑﯽ و ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی بی نظیری را در خود جای داده است.

همچنین نزدیکی پارک جنگلی سراوان به مرکز استان و مجاورت آن با جاده سراسری که دسترسی آسان را  برای گردشگران فراهم می کند، این پارک را که هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران است؛ در زمره پارک های جنگلی مهم قرار داده است.

 

محدوده پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان از ﺷﻤﺎل تا جاده دره پشت به فشتام ﮐﻪ ﺳﺮاﻧﺠﺎم ﺑﻪ ﺟﺎده ﻧﯿﺮوﮔﺎه می رسد، از ﺟﻨﻮب تا ﺟﺎده روﺳﺘﺎﯾﯽ ﮐﭽﺎ، از ﺷﺮق  هم تا ﺟﺎده آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ رﺷﺖ ﺑﻪ تهران و از ﻏﺮب تا ﻣﺴﺘﺜﻨﯿﺎت ﻗﺮاء ﮐﭽﺎ- ﺟﻮﮐﻮل ﺑﻨﺪان و ﻗﺴﻤﺘﯽ هم ﺑﻪ جنگل های ﻃﺮح ﻋﺰﯾﺰﮐﯿﺎن و تاسیسات ﻧﯿﺮوﮔﺎه و همچنین اراﺿﯽ ﺷﻬﺮ ﺻﻨﻌﺘﯽ و ﻣﺴﺘﺜﻨﯿﺎت در روﺳﺘﺎی ﺑﻬﺪان ﺑﺎﻻ و ﭘﺎﯾﯿﻦ منتهی می شود، این پارک جنگلی با 1487 هکتار وسعت در ارتفاع 50 تا 250 متری از سطح دریا قرار دارد.

از مجموع وسعت این پارک، 210 هکتار آن حفاظت شده است و 521 هکتار آن به تفرج گسترده و 756 هکتار آن به تفرج متمرکز اختصاص دارد.

ﻃﻮل ﺷﻤﺎﻟﯽ و ﺟﻨﻮﺑﯽ جنگل سراوان 7600 ﻣﺘﺮ و ﻋﺮض ﻣﺘﻮﺳﻂ آن در ﺟﻬﺖ ﺷﺮﻗﯽ- ﻏﺮﺑﯽ 2 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ است.

پیش از سال 1370 این پارک بخشی از جنگل های سری سه سراوان بود که حدود 300 هکتار آن جدا شد و به شکل پارک جنگلی در آمد. در این زمان قسمت بزرگی از منطقه را درختان سوزنی برگ دست‌کاشت تشکیل می دادند که پس از رسیدن به سن بهره برداری قطع شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

درسال 1378 نیز طرح مدیریت و بهره وری پارک جنگلی سراوان براساس شرح خدمات تهیه طرح های پارک‌داری مصوب سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تدوین و تصویب شد تا حفظ و احیای آن راحت تر صورت گیرد.

 

پارک جنگلی سراوان و جاذبه های آن:

 • به گردشگرانی که از رانندگی در جاده های زیبا لذت می برند، توصیه می کنیم حتما سری به پارک جنگلی سراوان بزنند و با  تماشای درختانی که در هر فصل به رنگی خاص در می آیند، خاطره ای به یاد ماندنی برای خود بسازند. 
 • عبور از جاده تماشائی به سمت این پارک و توقف در طول مسیر آرامشی خاص به شما هدیه خواهد کرد. طبیعت خیال انگیز، موقعیت قرارگیری و شکل زمین، گونه های گیاهی کم نظیر و وﺟﻮد رودﺧﺎﻧﻪ ﺳﻔﯿﺪرود و ﺳﯿﺎﻫﺮود در ﺿﻠﻊ ﺷﺮﻗﯽ این پارک، چشم اندازهای زیبا و مسحورکننده ای را در بخشهای مختلف پارک به ویژه ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺧﺰری آن خلق کرده است و قدم زدن در میان درختان سر به فلک کشیده تجربه ای لذت بخش را برایتان به ارمغان خواهد آورد. 
 • لذت قایق سواری در دریاچه آرام سراوان در سمت چپ پارک که ابتدا زمینی پوشیده از چمن بنظر میرسد شادی لحظاتتان را افزون می کند. این قایق ها شما را به درون جنگل، جائی غرق در سکوت و آرامش می برد تا به کشف زیبایی های آفرینش بنشینید. 
 • از شلوغ ترین قسمت های پارک سراوان کنار رودخانه خروشان آن است که با وجود امکانات مورد نیاز مانند میز و نیمکت و کباب پز برای برپاکردن پیک نیک  محل خوبی است.
 • نخستین زمین پینت بال جنگلی با 1200 متر مربع مساحت، در شمال کشور در همین پارک قرار دارد که خود یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن است. این بازی هیجان انگیز که مناسب افراد بالای 10 سال است، بسیاری را به خود جذب می کند. 
 •  یکی دیگر از تفریحات دیگر پارک جنگلی سراوان، موتور چهارچرخ هایی است که با استفاده از آنها می توانید هیجان زیادی را تجربه کنید. 
 • بخاطر وجود امکانات نسبتا مناسب برای گردشگران، این پارک به مقصدی محبوب برای خانواده ها و افراد در همه سنین بدل شده است. جای جای این منطقه سرسبز و رویائی پر از سوژه هایی است که ارزش ثبت شدن در دوربین تان را دارند تا بصورت یادگاریهائی ارزشمند در زندگیتان ماندگار شوند.

 

امکانات پارک جنگلی سراوان :

خوشبختانه برای گردشگران امکانات نسبتا مناسبی از قبیل آلاچیق ها و تاسیسات رفاهی، سرویس بهداشتی، میز و نیمکت، سکوی نصب چادر، کباب پز، محوطه و وسایل بازی برای کودکان، سطل زباله، ﭘﻠﯿﺲ راه و ﭘﺎﺳﮕﺎه اﻧﺘﻈﺎﻣﯽ در ﻓﺎﺻﻠﻪ ﮐﻤﺘﺮ از 100متر در این پارک زیبا فراهم شده است.

 خانه های روستایی، ویلاها، سوییت ها، هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف هم برای اقامت شما وجود دارد و البته با کمپینگ در طبیعت و چادر زدن بر روی سکوهای تعبیه شده هم می توانید تجربه ای تازه را برای خودتان رقم بزنید.

بهار و تابستان بخاطر سرسبزی و آب و هوای خوبش و پاییز با برگ های رنگارنگ درختان زمانهای مناسبی برای رفتن به پارک و بذت بردن از آن محسوب می شوند.

 گیاهان و جانوران پارک جنگلی سراوان :

درختان پارک جنگلی سراوان به طور کلی به دو بخش تقسیم می شوند: بخش طبیعی شامل پایه های شاخه زاد و دانه زاد بلوط، ممرز و انجیلی به همراه گونه های توسکا و اوجا، اﻧﺠﯿﻠﯽ، ﺳﻔﯿﺪ ﭘﺖ، ﺑﯿﺪ، ﺑﯿﺪﻣﺸﮏ، آﻟﻮﭼﻪ ﺟﻨﮕﻠﯽ و ... و همینطور بخش دست کاشت شامل کاج تدا و کاج سیلوستریس و سرونقره ای و زربین. ﭘﺮﻧﺪﮔﺎن و ﺟﺎﻧﻮران ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ هم همچون ﻗﺮﻗﺎول، ﮐﺒﮏ، دارﮐﻮب، ﺟﻐﺪ ﺟﻨﮕﻠﯽ، ﺧﺮﮔﻮش، راﺳﻮ و… و ﺧﺰﻧﺪﮔﺎن و ﺣﺸﺮات ﻣﺘﻨﻮﻋﯽ در این منطقه زندگی می کنند.

 

به امید آنکه روزی ایران گردیمان را کامل کنیم که ایران ما پر از زیبایی های بی نظیر است .laugh

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
 • مشخصات :

  سرویس بهداشتی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های گیلان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟