header

میل خوئین، بنایی خاص در روستایی تاریخی

توضیحات

میل خوئین یک برج خاص است که در روستای تاریخی خوئین قرار دارد. برجی از جنس سنگ و آجر و ساروج که در تپه ای مشرف به روستای خوئین قرار گرفته و شباهت زیادی به گنبد مقبره قیدار نبی دارد. از تاریخ ساخت دقیق بنا اطلاعی در دست نیست اما با توجه به معماری گنبد این برج خاص که سبک زنگوله ای نام دارد، گمان می رود که بنا در بین قرون پنجم تا هفتم هجری قمری ساخته شده است. این که چه کسی این بنا را ساخته است هنوز مشخص نیست اما برخی بر این باورند که چهار برج در چهار طرف روستا وجود داشته که تنها همین برج باقی مانده است.

برج چیزی در حدود ده متر ارتفاع دارد و بدنه آن از جنس سنگ و ملاط ساروج و آهک ساخته شده است. گنبد این برج هم از جنس آجر و ملاط آهک ساخته شده و با توجه به ارتفاعی که دارد به راحتی می توان تا چند صد متر آنطرف تر از روستا را به خوبی تحت پوشش قرار داد. این برج فقط یک ورودی دارد که در ابتدای آن سه پله تعبیه شده است. دو پنجره نیز در اواسط برج تعبیه شده بود که امروزه تنها یک پنجره باقی مانده است. به احتمال زیاد پنجره ها نیز جنبه حفاظتی داشته و جهت نگهبانی استفاده می شده است.  

این میل که کنبز نیز نامیده می شود ،احتمالا علاوه بر جنبه حفاظتی، کاربری مسیریابی نیز داشته است چرا که هنوز هم از چند روستای اطراف قابل مشاهده است. از دیگر ویژگی های این بنا وجود یک قبرستان قدیمی و وسیع است که البته اکنون متروکه مانده است. این بنای خاص اما به همت خوئینی ها اگر چه به صورت غیراصولی اما بازسازی شده ولی به علی خوردگی پایه ها به دلیل شرایط جوی نیازمند رسیدگی های بیشتری است. روستای خوئین یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین روستاهای زنجان است که هنوز هم گویش پهلوی و باستانی خود را حفظ کرده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟