خانه تاریخی زینت الملک یکی از بناهای به یادگار مانده از عهد قاجار است که توسط فردی به نام علی محمد خان قوام الملک ساخته شده است. این خانه در واقع بخشی از عمارت وسیع نارنجستان است که در فاصله  بین سال های 1290 تا 1302 هجری قمری ساخته شده است. خانه زینت الملک در واقع بخشی از اندرونی این عمارت بی نهایت زیبا و چشم نواز است که توسط یک راه زیرزمینی به بیرونی عمارت که هم اکنون به باغ نارنجستان شهره است متصل می باشد. اندورنی قوام  که در ضلع غربی نارنجستان قوام واقع شده است به دلیل اقامت زینت الملک یکی از وراث خانواده قوام در این خانه به خانه زینت الملک یا زینت الملوک شهره شده است.

معماری خانه زینت الملک نمونه عالی هنر معماری در دوره قاجار است. درب ورودی معرق کاری و منبت کاری شده بسیار زیبا و ازاره سنگی منقش به نقش سربازان قاجار به همراه کتیبه سنگی موجود بر بالای که تاریخ سال 1300 هجری قمری را نشان می دهد در همان بدو ورودی به استقبال بازدیدکنندگان می آید. در  با عبور از هشتی این عمارت و گذر از راهرو وارد حیاطی وسیع و درختکاری با انبوه درختان نارنج شده می شوید که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. وجود حوض هایی زیبا در حیاط بر طراوت و صفای بیشتر محیط افزوده است. حیاط به زیباترین شکل ممکن با ازاره های سنگی زیبایی آراسته شده است. گچبری های خارق العاده و بسیار ظریف با نقوش مختلف گل و بلبل در بخش های مختلف حیاط به چشم می خورد.

اقامتگاه نزدیک به شما : اقامتگاه سنتی پسین شیراز

کاشی کاری های هفت رنگ نیز از دیگر عناصر تزئینی موجود در حیاط عمارت است. دراین خانه تاریخی اتاق های متعددی در چهار ضلع اصلی حیاط به چشم می خورد و سردر کاشی کاری شده این عمارت با کاشی های هفت رنگ و نقش شیرهای زرد رنگ بسیار چشم نواز است. بیش از بیست اتاق این عمارت دارای گچبری های رنگی بسیار ظریف، آیینه کاری های حیرت انگیز، نقاشی های چشم نواز، درب های منبت کاری شده، شیشه های رنگی و ارسی های زیبا است. اتاق های موجود در طبقه اول همگی به یکدیگر متصل می باشند. آیینه کاری های این عمارت آنقدر زیبا و ظریف است که برخی آن ها را با آیینه کاری های کاخ گلستان برابر می دانند.

این خانه تاریخی در سال 1373 هجری شمسی مرمت شده و در سال 1382 هجری شمسی تبدیل به یک موزه بسیار زیبا و پرطرفدار شده است. در این موزه ماکت ها و مجسمه هایی از مفاخر استان فارس از دوران باستان تا عصر معاصر به نمایش گذاشته شده است. برخی این موزه را شبیه به موزه مادام توسو می دانند که ابتدا در لندن پایگذاری شده و سپس در شهرهای دیگر گسترش یافته است به همین دلیل موزه مشاهیر این شهر به موزه مادام توسو شیراز نیز شهره است.  در این موزه مجسمه ای از زینت الملک هم در همان ابتدای ورودی عمارت قرار دارد.