header

موزه زنده سفال کلپورگان (سراوان)

توضیحات

 موزه زنده سفال کلپورگان به اعتقاد بسیاری از باستان شناسان کارشناس، یکدانه موزه زنده سفال در کره خاکی می باشد که در بلوچستان پهناور و شهرستان سراوان  جای گرفته است. این موزه که دارای قدمتی حدود هفت هزار سال می باشد به ثبت ملی با شماره 6472 رسیده و ناگفته نماند که در یونسکو هم به ثبت جهانی رسیده است.

  ویژگی خاص این موزه ساخت سفال ها بدون استفاده از لوازم یا حتی چرخ سفالگری است که نقوش هندسی باستانی بسیار زیبا در عین سادگی بر روی این سفال ها نقش بسته است. 

در این کارگاه سفالگری، اغلب مردان وظیفه جمع آوری خاک (که از دو، سه کیلومتری منطقه جمع می شود) و تهیه گل را برعهده دارند و زنان هستند که با هنر دستان خود، گل ها را به سفال قابل استفاده تبدیل میکنند. 

سفال ها بیشتر به صورت کوزه، پارچ، قندان، جام، لیوان، ظروف درب دار و...  تولید شده که در آنها لعاب به کار نمی رود و رنگ طراحی روی آنها هم طبیعی بوده و از ترکیب نوعی سنگ (تیتوک) با آب بدست آمده و به دست هنرمند زنان روی سفال ها طراحی میشود.

در این موزه که محیط آن عمارتی زیبا و باستانی گنبدی شکل است سفال ها برای فروش هم عرضه میشوند و میتوانید با سفر به بلوچستان(سراوان) و کلپورگان(که توصیه میکنم حتما سفر کنید) از آنها در خانه خود استفاده کنید...

خدمات و امکانات

 • مشخصات :

  نمازخانه :
  دارد
  سرویس بهداشتی :
  دارد
  آب آشامیدنی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های سیستان وبلوچستان روی نقشه