header

موزه تاریخ طبیعی زنجان، گشتی در حیات وحش استثنایی

توضیحات

حفظ تنوع گونه های زیستی اعم از گیاهی و جانوری از دغدغه های امروز بشر است. موزه تاریخ طبیعی زنجان یک موسسه تحقیقاتی، آموزشی و نمایشگاهی است که انواع گونه های گیاهی و جانوری را در قالب یک موزه به نمایش گذاشته است. این موزه در سال 1373 و در محل پارک ارم افتتاح شد و حالا جزو غنی ترین موزه های کشور است. در این موزه می توانید تنوع بالایی از گونه های مختلف گیاهی و جانوری را ببینید. وجود انواع و اقسام پستانداران نادر، خزندگان، پرندگان و حشرات با تنوعی باور نکردنی در کنار  انواع و اقسام گیاهان نادر و بومی منطقه شما را حیرت زده خواهد کرد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : دریاچه سد تهم نگین آبی شهر زنجان

حیوانات این مجموعه اغلب به صورت تاکسیدرمی شده نگهداری می شوند و در قسمتی از موزه نیز دایناسورها و گونه های جانوری و گیاهی چندین میلیون سال قبل بازسازی شده اند. علاوه بر نمایش گونه های گیاهی و جانوری، بخشی از موزه به نمایش چکیده ها و  چکنده ها و سنگ های آهکی از غارهای مناطق اطراف پرداخته که بسیار چشم نواز است. در این موزه تنوع بالایی از سنگ ها و کانی های مختلف  نیز به چشم میخورد. وجود انواع فسیل های گیاهی و جانوری و همچنین اسکلت ها در کنار فسیل های بند پایان نیز در این مجموعه بسیار در خور توجه است. در کنار تمامی گونه های نمایش داده شده نیز توضیحات کاملی نصب شده که اطلاعات مفیدی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

به طور کلی سعی شده تا در این مجموعه ارزشمند زیست بوم های مختلف و متنوع استان زنجان به نمایش گذاشته شود و بازدید کننده را با اهمیت حفظ تنوع زیستی آشنا کند. در این موزه از روش دیوراما برای بازسازی حیات وحش و به نمایش گذاشتن تعامل حیاط وحش با پیرامون استفاده شده که بسیار جالب است. موزه تاریخ طبیعی علاوه بر بخش نمایشگاهی، شامل بخش های تحقیقاتی نیز هست و بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان زنجانی جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به این موسسه مراجعه کنند. موزه تاریخ طبیعی زنجان یکی از شاخص ترین موزه های طبیعی ایران است.

 

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

موزه تاریخ طبیعی زنجان، گشتی در حیات وحش استثنایی
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
ععععععععععععععععععععععععععععععععععااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییییییی ببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووددددددددددددددددددددددددددد