موزه تاریخ طبیعی اردبیل که با نام موزه حیات وحش اردبیل نیز شناخته می شود یکی از جذاب ترین موزه های شهر اردبیل است که درست در حاشیه دریاچه زیبای شورابیل قرار دارد. در این موزه که به نمایش زیست بوم های مختلف استان اردبیل و انواع و اقسام جانداران می پردازد می توانید سیری جذاب از تکامل و زندگی موجودات را از نزدیک ببینید. بخش اول این موزه به بخش دیرینه شناسی و آفرینش شهره است و به نمایش مراحل مختلف زمین شناختی می پردازد و موقعیت زمین را در منظومه شمسی به نمایش می گذارد. در مراحل دیگر شاهد بخش هایی هستید که به نمایش زیست بوم های مختلف استان اردبیل در قالب مناطق کوهستانی، دشت ها و تالاب های این منطقه می پردازد و جانداران ساکن در این بخش ها را به نمایش می گذارد.

بخش دیگری از این موزه به نمایش گونه های جانوری مختلف در قالب یکصد و بیست گونه جانوری می پردازد. این گونه ها که به صورت تاکسیدرمی شده به نمایش گذاشته شده است شامل هشتاد گونه پرنده،  بیست گونه پستاندار، دوازده گونه دوزیست و انواع ماهی ها و همچنین 8 گونه جاندار نایاب وحشی است. در بخشی دیگر از این موزه به نمایش جمجمه، شاخ، بال و حشرات مختلف پرداخته شده است و در این بخش فسیل ها و کانی های مختلفی نیز به نمایش گذاشته شده است. در کنار تمامی این بخش ها آکواریوم های بزرگی که شامل انواع و اقسام ماهی ها است در سیزده دسته مختلف به نمایش گذاشته شده است که بسیار جذاب است. این موزه علاه بر کاربرد نمایشگاهی یک موسسه آموزشی و تحقیقاتی نیز می باشد.

در بخش فروشگاهی این موزه بزرگ و جذاب نیز کتاب های مختلفی در رابطه با محیط زیست ارائه شده است که قرار است تا سطح فرهنگی مخاطبین را در راستای حفظ محیط زیست افزایش داده و اهمیت و قداست طبیعت را برای حفظ بقای زندگی بشر یادآور شود. موزه تاریخ طبیعی اردبیل در سال 1381 و در دو طبقه و با مساحتی 4638 متر مربعی در قالب شش بخش مختلف نمایشگاهی و فروشگاهی افتتاح شده است. در طبقه دوم این موزه می توانید چشم اندازی دلفریب از ارتفاعات سبلان و دریاچه زیبای شورابیل را ببینید. نزدیکی به دریاچه توریستی و تفریحی شورابیل سبب شده تا این موزه نیز از محبوبیت و اقبال بیشتری برخوردار باشد.