header

موزه آستان قدس رضوی

توضیحات

یکی از بزرگترین و مشهورترین موزه های ایران، موزه ی آستان قدس رضوی است که در شهر مشهد، در حرم مطهر قرار دارد و روزانه بازدیدکنندگان بسیاری از انواع نقاط جهان به این مکان می آیند. اشیاء تاریخی متعلق به حرم امام رضا (ع) در این موزه گذاشته شده است. در ابتدای ورودی موزه سنگی بزرگ وجود دارد که به نام سنگاب خوارزمشاهی معروف است.

این موزه از قسمت های مختلفی تشکیل شده که توضیح مختصری از آن را خواهیم گفت:

1- بخش تاریخ حرم: این بخش در طبقه ی همکف بنا قرار دارد و در طول هزار سال مجموعه ی گران بهای آن جمع آوری گردیده، که دو بارگاه قدیمی حرم، تزیینات چشم نواز تاریخی، ورقه های طلایی، جای عود و غیره در این بخش قرار دارد.

2- بخش مجموعه ی سکه ها: این بخش در زیر زمین موزه قرار دارد. که مجموعه ای از سکه ها در عصرهای مختلف از قبل میلاد تا هم اکنون را به نمایش گذاشته اند. همچنین از جمله سکه های جالبی که در این بخش وجود دارد می توان به سکه های عرب ساسانی، درهم های ولیعهدی امام رضا(ع)، سکه های بین المللی اشاره کرد.

3- بخش مجموعه تمبر و اسکناس: این بخش که جزو برترین مجموعه های تمبر ایران به حساب می آید دارای آثار و بخش های متعددی نیز می باشد. از جمله آن  می توان به تمبر های پنی سیاه که اولین تمبر در جهان بود اشاره کرد. تعداد زیادی از اشیایی که در زمینه اقلام پستی می باشند در این بخش قرار دارند.

4- بخش مجموعه ی صدف و موجودات دریایی: این بخش در طبقه ی اول موزه می باشد، علاوه بر نمونه هایی از سواحل برخی غاره های جهان، دارای مجموعه ای منحصر به فرد از موجودات دریایی بوده و همچنین آثاری که توسط بازدیدکنندگان اهدا گردیده، وجود دارد.

5- بخش مجموعه ی نقاشی: این بخش نیز در طبقه ی اول قرار دارد در این قسمت آثار نفیس نقاشان مشهور ایرانی و خارجی قرار دارد.

6- بخش مجموعه ی ظروف: این بخش در طبقه ی دوم می باشد. در این مجموعه، ظروف سفالی در عصرهای مختلف قرار دارد و تعدادی از این اشیا در هنگام حفاری اطراف حرم یافت شده است.

7- بخش مجموعه ی مدال: این بخش نیز در طبقه ی دوم است که مجموعه ی نفیسی از مدال هایی اهدایی ورزشکاران مشهور ایران در این قسمت قرار دارد.

8- بخش مجموعه ی سلاح: این بخش نیز در طبقه ی دوم است در این بخش مجموعه ی انواع سلاح ها در دوران مختلف می باشد.

9- بخش مجموعه ی نجوم: این بخش مجموعه ای از تلسکوپها، مدل های حرکت زمین، اسطرلاب ها، ابزار نجوم دریایی و... قرار دارد که در طبقه ی دوم می باشد.

10- بخش مجموعه ی ساعت: این بخش هم در طبقه ی دوم بوده و انواع ساعت ها را می توانید در این قسمت ببینید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان رضوی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟