header

موزه آستانه مقدسه، یکی از ذخایر ارزشمند تاریخی و هنری

توضیحات

یکی از موزه های پر بار و ارزشمند استان قم، موزه آستانه مقدسه می باشد. این موزه که در سال 1314 در محوطه داخلی حرم حضرت معصومه در مکان مسجد شهید مطهری افتتاح شد به دلیل کمبود فضا در سال 1361 به میدان آستانه انتقال یافت.

بیش از 6 هزار اثر در بخش های مختلف هنری و تاریخی که بخش اعظم آن مربوط به ادوار اسلامی می باشد در این موزه ارزشمند یافت می شود. و قدیمی ترین بخش آن مربوط به هزاره اول و دوم پیش از میلاد مسیح می باشد. هدایایی که از هر گوشه و کنار این کره خاکی روانه آستانه مقدسه حضرت معصومه گردید و اکنون به عنوان یک موزه تاریخی و هنری به صورت رایگان در دید عموم قرار گرفت.

از جمله این آثار ارزشمند می توان به قرآن های خطی و قدیمی از قرن دوم تا به امروز که به خط های کوفی، ثلث، نستعلیق و... می باشد یاد کرد. حتی قرآنی منسوب به امام حسن عسگری متعلق به قرن 3 هجری که بر روی پوست نوشته شده است و همچنین قرآنی منسوب به امام رضا به خط کوفی بر روی پوست آهو نیز در این موزه قرار داده شده است.

تابلوهای نقاشی، آثار خاتم کاری و منبت کاری های ظریف و زیبا، ظروف سفالی، چینی و شیشه ای قدیمی، سنگ های قیمتی و مسکوکات ارزشمند (طلا، نقره، سکه های قدیمی) و بسیاری دیگر از هدایای اقوام و اقشار مختلف به ساحت مقدسه حضرت معصومه در دو طبقه تالار نمایش این موزه حفظ و نگه داری می شود. علاقه مندان می توانند هر روزه از ساعت 9 الی 17 از این موزه زیبا دیدن فرمایند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
  • مشخصات :

    سرویس بهداشتی :
    دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟