header

منطقه نمونه گردشگری سقزچی

توضیحات

شهرستان نیز یکی از شهرستان های تاریخی استان اردبیل به مرکزیت شهر نیز است. این شهر که در مسیر جاده ترانزیتی اردبیل به تبریز و در 35 کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است یکی از قدیمی ترین شهرهای استان اردبیل است که به سبب نزدیکی به سبلان و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. این شهرستان دارای مناطق گردشگری متعددی است که یکی از این مناطق گردشگری با نام منطقه نمونه گردشگری سقزچی شناخته می شود. این منطقه نمونه گردشگری در واقع در نزدیکی روستای سقزچی در 5 کیلومتری شهر نیر واقع شده و نام خود را از نام این روستای زیبا وام گرفته است.

منطقه نمونه گردشگری سقزچی به دلیل دارا بودن مناظر طبیعی بسیار چشم نواز، رودخانه های زیبا، چشم انداز زیبای سد یامچی، چشم انداز منحصربفرد از شهر نیر و چشم انداز دلربای ارتفاعات سبلان مورد توجه قرار گرفته است. در این منطقه دو چشمه آب گرم معدنی نیز قرار دارد که بسیار مورد توجه اهالی است. این چشمه های آب گرم که دیب سیز گل و ایستی سو نامیده می شوند در ردیف آب های بی کربناته و کلروسدیک قرار گرفته و به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابر اعتقاد و تجربه اهالی این منطقه این چشمه های آب گرم معدنی تاثیر بسار زیادی در درمان بیماری های پوستی مزمن، بیماریهای عصبی ، بیماری های رماتیسمی و تقویت قوای عمومی بدن دارند.

استان اردبیل در صدد است تا  در این منطقه نمونه گردشگری یک مجتمع اقامتی و تفریحی ایجاد کند. این مجتمع بزرگ قرار است  مجهز به امکاناتی همچون هتل، رستوران، شهربازی، مجتمع آب درمانی و ... باشد و به رونق گردشگری در این منطقه کمک شایانی نمیاد. طرحی که سال هاست بر روی زمین مانده و هنوز هم اقدام جدی در راستای انجام آن صورت نگرفته است. اما مناظر اطراف روستای سقزچی و چشم اندازهای زیبای آن فرصت مناسبی برای بهره ردن از جذابیت های طبیعی بکر این منطقه است. روستای سقزچی هم به بافت سنتی و قدیمی خود در مجاورت این منطقه گردشگری قرار گرفته است. می توانید سری به این روستا بزنید و از قدم زدن در آن نیز لذت ببرید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟