بلندترین نقطه شهرستان مهرستان رشته کوه بیرک است که از مرکز مهرستان شروع شده و پس از گذراندن روستای بیرک به بخش ایرندگان وشهرستان خاش میرسد. منطقه حفاظت شده کوه بیرک در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان، در نزدیکی شهرستان خاش و حاشیه رشته کوه بیرک واقع شده است. این منطقه یکی از چهار منطقه حفاظت شده استان سیستان و بلوچستان به شمار می آید، که بیش از 73 هزار هکتار وسعت دارد،برخورداری از گونه های گیاهی و جانوری متنوع این منطقه را به حیات وحش زیبا و مهیج تبدیل کرده است.

 

گونه های جانوری که در آن زندگی می کنند عبارتند از: خرس سیاه،پلنگ، قوچ و میش،بز و پازن،تشی،سمور،سمورسنگی،گربه وحشی،خدنگ،موش دوپا،سارگپه پابلند،دلیجه ،کورکور،دال و تیهو. پوشش گیاهی این منطقه شامل: درختان بنه ،بادام کوهی ، زیتون وحشی ، انجیر ، ارزن و… می باشد و تاکنون بیش از هفتادو پنج نوع ازگیاهان داروئی از قبیل ازگند، کلپوره ، گواتک ، مور ، طوتری ، آویشن و … در این منطقه یافت شده است. این منطقه یکی از مهمترین زیستگاه های گونه ای از پلنگ در ایران است، گونه ی نام برده از بزرگترین انواع پلنگ در جهان است.

 

 

خرس سیاه که به زبان محلی بلوچی (مَم) یا (هرس) گفته میشود از جمله گونه های جانواری پر اهممیت و کمیابی به شمار می آید که در خطر انقراض می باشد و در مناطق کوهستانی جنوب شرقی ایران شامل استان های کرمان،هرمزگان و سیستان و بلوچستان به ندرت دیده میشود.

 

از مناطق حفاظت شده معروف استان سیستان و بلوچستان میتوان به منطقه حفاظت شده باهوکلات اشاره کرد این منطقه زیستگاه (گاندو) یا همان تمساح پوزه کوتاه میباشد که به شما پیشنهاد میکنیم این مکان را هم دنبال کنید.

 

با گردشگری 724 همراه ما باشید تا با جاذبه دیگر استان سیستان و بلوچستان آشنا شوید.