این منطقه در شمال غربی استان خراسان شمالی، غرب بجنورد و در مجاورت پارک ملی گلستان  قرار دارد .

نام این منطقه بر گرفته از گوهی است که در شرق این منطقه واقع شده و در زبان محلی به معنای ترسناک است .

به علت صعب العبور بودن و ارتفاع زیاد، مردم از رفتن به این کوه امتناع میورزند . مرتفع ترین قله قرخود 2679 کیلومتر است و کم ارتفاع ترین  1250 متر از سطح دریا می باشد .مساحت این منطقه 43778 هکتار است .

منطقه حفاظت شده قرخود در بخش سملقان در انتهای غربی استان خراسان شمالی واقع شده است . منطقه سملقان  منابع آبی بسیاری دارد و دارای 35 چشمه پر آب و همجنین تعدادی  چشمه کم آب و فصلی است و بالاترین میزان بارندگی را در استان دارد . دمای این منطقه بسیار سرد است ودر ارتفاعات یخبندان دایمی از آذر ماه تا پایان سال وجوددارد . 

 محصولاتی  که در این منطقه به ثمر میرسد عبارتند از زالزالک، گوجه وحشی، گلابی، گردو، زرشک، سیب درختی و ... است .

گونه های گیاهی فراوانی  نیز در این منطقه وجود دارد از  جمله گون، انواع تک لپه ای ها، درمنه، خار شتر، اسفناج وحشی، بو مادران، کاکوتی، آویشن، زیره، کلپوره و خاکشیر که زمینهای زیادی را زیر پوشش قرار داده است .

این منطقه زیستگاه حیوانات زیادی از جمله کل و بز، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه ای، روباه، شغال، سمور، سنجاب، آهو و کفتار است .

پرندگانی همچون عقاب ظلایی، عقاب شاهی، قرقاول، سار، سبزقبا، انواع جغد، قمری، شاهین، قرقی، کبک، تیهو و سیاه سینه انواع کبوتر و پرندکان شکاری نیز در این منطقه فراوان به چشم می خورند .

نکته مهمی که در ارتباط با خرس در این منطقه میتوان ذکرکرد شبگرد بودن خرسهاست و تقابل زیاد ی بین خرس ها و مردم این منطقه است. خرس قهوه ای بزرگترین گوشتخوار ایران است و به دلیل تعارض با مردم محلی از پا در آمده وهمین امر آینده تاریکی برای این جانور گوشتخواررقم زده است .