header

مقبره ی احمد بن اسحاق اشعری قمی

توضیحات

یکی از جاذبه های استان کرمانشاه مقبره ی احمد بن اسحاق اشعری قمی است که در استان کرمانشاه در شهرستان سر پل ذهاب واقع شده است و می توان گفت یکی از افتخارات این شهر محسوب می شود. این شخص از برجسته ترین افراد شیعه هست که در زمان امام جواد، امام هادی، امام حسن عسکری علیه السلام و حضرت مهدی از یاران مورد اعتماد این بزرگواران بوده است. طایفه ی اشعری بعد از قیام زید در زمان امام زین العابدین توسط جد چهارم او در قم بنا شد. افراد این طایفه همه از پاکان و دوستداران اهل بیت به حساب می آیند و برخی از آنان ارج و قرب بسیاری در نزد امامان معصوم ما داشته اند.

احمد بن اشعری از ویژگی های متمایزی در آن زمان برخوردار بوده است. محل سکونت او در قم بوده است و یکی از یاران و دوستان نزدیک امام حسن عسکری به شمار می رود به سبب علاقه ی بسیار که به این امام معصوم داشته است به سامرا می رود و در کنار امام حسن عسکری درسها فرا می گیرد و محرم اسرار این امام بزرگوار می شود. از جمله این اسرار می توان به تولد حضرت مهدی اشاره کرد که توسط امام حسن عسگری طی نامه ای به او گفته شد. او در آن زمان وکیل امام حسن عسکری بوده است و بعد از شهادت آن امام نماینده ی امام زمان در قم شد و مورد اعتماد دانشمندان امامیه هم چنین به عنوان محدث راستگو شناخته شد. و شاگردان بسیاری را در این راه تربیت کرد.

احمد بن اشعری قمی یکی از اشخاص مهم اجتماعی در زمینه ی تبلیغ و دفاع از اهل بیت و حل مسائل فقهی مردم بوده است. از اقدامات مهم وی ساخت مسجد به دستور امام حسن عسکری بوده است.این مسجد در قرن سوم هجری قمری ساخته شد و به نام مسجد امام حسن عسکری نام گذاری شد و اکنون هم از مساجد فعال شهر به  شمار می رود.
احمد بن اشعری قمی در بین سالهای 260 تا 263 هجری قمری بعد از بازگشت از سفر حج در حلوان چشم از دنیا بست. حلوان در گذشته نام شهرستان سر پل ذهاب بوده است. در سال 1385بزرگداشتی برای او برگزار شد علاوه بارگاه باشکوهی  نیز برای او ساخته شد این مقبره که در مسیر عتبات عالیات قرار دارد همه ساله مورد استقبال شیعیان و زیارت آنان قرار می گیرد.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کرمانشاه روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

مقبره ی احمد بن اسحاق اشعری قمی
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
سلام عالیه تشکر میکنم