header

مسجد مقدس جمکران؛ همنوا با منتظران ظهور

توضیحات

شهر مقدس قم علاوه بر مبارکی وجود بارگاه مطهر حضرت معصومه (س) به وجود مسجدی منسوب به حضرت صاحب الزمان نیز قداست یافته است.

در شش کیلومتری شهر قم به طرف جاده کاشان، در روستای جمکران، مسجدی به دستور امام زمان بنا شده است که مردم به دلیل انتساب آن به امام زمان (ع) قداست خاصی برای آن قائل هستند و بیشتر مراسم عبادی و مذهبی خود را در این مسجد انجام می دهند و با قرائت دعای ندبه در هر صبح جمعه با نوای «أین بقیه الله» به انتظار ظهور مهدی موعود می نشینند.

علاوه بر دعای ندبه، در هر چهارشنبه به این مسجد می روند و اعمال مخصوص این مسجد را که شامل: دو رکعت نماز تحیت مسجد و دو رکعت نماز مخصوص امام زمان است به جا می آورند.

همچنین این مسجد در دیگر مراسمات مذهبی همانند شب های قدر و شب نیمه شعبان که روز ولادت مهدی موعود است مملو از عاشقان و دلسوختگانی است که شب تاریک را به عشق ظهور حضرت تا سپیده صبح سحر می کنند.

این مسجد در قرن 4 هجری قمری به نقل محدث نوری توسط شخصی به نام شیخ حسن بن مثله جمکرانی که دستور ساخت آن را از امام زمان (ع) دریافت کرد ساخته شد و در طی ادوار تاریخی دستخوش تغییراتی گرددید. پس از انقلاب این مسجد بازسازی شد و محوطه بیرونی، صحن اصلی، شبستان ها و ساختمان های اداری به آن افزوده گردید.

اکنون این مسجد بزرگ دارای شش درب ورودی و چهار مناره است که در اطراف صحن بنا شده است. داخل شبستان ها آینه کاری شده و هر یک دارای دو گنبد قرینه ای است.

در محوطه ی بیرونی آن، پشت ساختمان مسجد مقام، چاه عریضه ای است که مردم نامه های خود به امام زمان (ع) را درون آن می اندازند، البته علمای اسلام آن را بدعت دانسته و با این مسئله مخالفت کرده اند.

اگر شما نیز دوست دارید با عاشقان و منتظران آن حضرت هم نوا با دعای فرج باشید سفری به این مسجد مقدس داشته باشید و آرامش واقعی را در آن تجربه کنید.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
 • مشخصات :

  پارکینگ :
  رایگان
  تاکسی :
  دارد
  اتوبوس :
  دارد
  سرویس بهداشتی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟