مسجد عماد الدوله یکی از بناهای تاریخی استان کرمانشاه است که در شهر کرمانشاه،  محله ی فیض آباد، ضلع غربی خیابان مدرس قرار دارد. این مسجد با بیش از یکصدوپنجاه سال قدمت در بافت مرکزی شهر قرار دارد و از شمال به مسجد جامع از شرق به بازار بزازها  و از غرب به بازار زرگرها منتهی می شود. این مسجد تاریخی هنوز هم یکی از مساجد فعال شهر کرمانشاه است. مسجد عمادالدوله به سبک مساجد چهار ایوانه ساخته شده است و تنها یک مناره دارد. این مسجد توسط فردی با نام امامقلی عمادالدوله در دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار زمامداری این منطقه را برعهده داشته، در سال 1285 هجری قمری ساخته شده است.

مهم ترین ایوان این مسجد تاریخی  ایوان جنوبی آن می باشد. این ایوان که از نظر ارتفاع بلندتر از سه ایوان دیگر است به دلیل تزئینات بسیار زیبای قاجاری خود شهره است.ورودی اصلی مسجد نیز در این ایوان قرار دارد و کف آن با سنگ مرمر نفیس پوشانده شده است. یکی دیگر از ویژگی های این ایوان زیبا درب ورودی آن است. این درب منقش توسط عمادالدوله به هنگام ساخت مسجد از حرم حضرت علی (ع) به این مسجد انتقال داده شده است و به همین سبب در نزد مردم به قاپی شاه نجف یا همان درب شاه نجف شهره است. قدمت درب این ایوان به دوره صفویه باز می گردد. بانی مسجد به جای این در درب دیگری از جنس نقره پیشکش حرم مطها نموده است. بر بالای همین در کتیبه ای قرار دارد که نام بانی مسجد، تاریخی ساخت ان و نام ناصرالدین شاه قاجار حک شده است.

شبستان اصلی این مسجد که محراب در آن قرار گرفته است نیز یکی دیگر از جاذبه های دیدنی این مسجد است. ورود به شبستان از طریق ایوان جنوبی میسر است. شبستان که به شکل مستطیل ساخته شده است آجری است و بر روی دیوارهایی آن حفره هایی تعبیه شده است که سبب نفوذ نور و تهویه هوا می شده است گنبد زیبای شبستان نیز بر روی چهارده ستون هشت ضلعی قرار گرفته است. هر یک از ستون های هشت ضلعی دارای ابعادی به اندازه 80 در 80 سانتی متر است. یکی دیگر از ورودی های مسجد در ایوان شمالی آن قرار گرفته است. در این ایوان که به نسبت سایر ایوان های از ارتفاع کوتاه تری برخوردار است یک برج ساعت قرار دارد. در میان این ایوان حوضی کوچک تعبیه شده است. ایوان شرقی و غربی نیز  به صورت کاملا قرینه ساخته شده اند و حجره های متعددی در ان ها تعبیه شده است. این دو ایوان با تزئینات کاشی کاری آراسته شده اند. مسجد عمادالدوله یکی از بارزترین بناهای تاریخی برجای مانده از عهد قاجار است که معماری این دوره تاریخی را به زیبایی به نمایش می گذارد.