header

مسجد آقا نور اصفهان

توضیحات

مسجد آقانور یکی از زیباترین مساجد تاریخی شهر اصفهان است که در زمان حکومت شاه عباس کبیر ساخت آن آغاز شده است. ساخت بنای مسجد در نخستین سال از حکومت جانشین شاه عباس یعنی شاه صفی به اتمام رسیده است. مسجد آقا نور دارای دو ورودی در اضلاع شرقی و شمالی است. ورودی اصلی مسجد در ضلع شرقی مسجد بنا شده است. در سر در ورودی شرقی کتیبه ای با خط ثلث بر زمینه لاجوردی از شاه عباس و شاه صفی و همچنین بانی مسجد نورالدین محمد اصفهانی نام برده شده است. کتیبه با آیه ای از قرآن کریم آراسته شده و تاریخ 1039 هجری را با خط محمد رضا امامی به نمایش می گذارد.

اطراف سردر شرقی با خط معقلی بسیار زیبایی سوره توحید را به رشته زیبایی تمام بر زمینه ای آجری به نمایش گذاشته است. کاششی کاری های زیبای سردر ورودی چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. این مسجد نیز به سان اغلب مساجد تاریخی دارای 4 ایوان در 4 ضلع اصلی است و دور تا دور صحن مرکزی شکل گرفته و سنگ آبه ای با حوضی زیبا در مرکز حیاط تعبیه شده است. در ایوان جنوبی کتیبه ای زیبا با خط ثلث سفید بر زمینه لاجوردی به چشم می خورد که بر طبق تاریخ حک شده بر روی آن متعلق به سال 1258 ه.ق است. داخل ایوان نیزدر عین سادگی  با کاشی کاری، مقرنس کاری و خط معقلی به زیبایی آراسته شده است. در این بنا آنچه بیشتر به چشم می خورد خطوط زیبای معقلی و آیات نورانی قرآن و اسما الهی و نقوش هندسی ساده است که به زیبایی به رشته تحریر درآمده است.

در ایوان شرقی نیز حاشیه ای با زمینه زرد رنگ قرار گرفته است. در این حاشیه ده کتیبه بر روی زمینه لاجوردی با خط ثلث سفید به چشم می خورد. این کتیبه ها شامل ابیاتی است که در باب مسجد زیبای نورآقا و بانی آن سخن گفته است. نقوش اسلیمی و گل و گیاه نیز این کتیبه را آراسته است. ایوان غربی نیز با خط بنایی و کاشی کاری هایی زیبا، نقوش هندسی، مقرنس کاری و آیات نورانی قرآن آراسته شده است. در ضلع غربی شبستانی زیبا تعبیه شده است. ورودی شبستان را کاشی های گره ای و خط زیبای بنایی شطرنجی به طرز چشم نوازی تزئین کرده است. شبستان پر از ستون های سنگی بلند و طاق هایی است که با سنگ مرمرین آراسته شده است. این سنگ های مرمین شفاف سبب می شود تا نوری که از نورگیرهای تعبیه شده از سقف عبور میکند با برخورد به سنگ های مرمرین در شبستان منعکس شود.

شبستان در قرن 13 ه.ق توسط حاج محمد ابراهیم قزوینی که سمت امام جمعه مسجد را برعهده داشته به مسجد الحاق شده است. محراب این شبستان نیز با کاشی کاری های زیبای گره ای آراسته شده است. پشت بام این شبستان مهتابی بسار زیبایی دارد که در بین تمام مساجد اصفهان سرآمد است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اصفهان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟