یکی از زیباترین نقاشی های طبیعت در جنگل های مشعل استان گلستان واقع شده است و از جمله جاهای دیدنی چالوس به شمار می رود.

مرداب هسل نمونه بی نظیری از خلقت هستی است که همانند تابلوهای نقاشی از رنگ های متنوعی برخوردار است . این مرداب که شاهکار آفرینش خداوند است مملو از زیبایی های وصف شدنی و بی همتایی در سراسر جهان است. شگفتی های مرداب هسل به قدری محصور کننده است که آن را آوازه جهان کرده است و به گوش تمام جهان گردان و گردشگران در هر جای دنیا رسانده است. این اثر بی همتا که در سطح خود و در بین تمام مرداب ها متمایز است در زمره جاذبه های طبیعی قرار گرفته است و همه ساله علاقه مندان و طبیعت دوستان زیادی را برای به نمایش گذاشتن تک تک زیبای های وصف ناپذیر به خود جذب می کند.

مرداب هسل

مرداب ها بخشی از طبیعت زیبای ایران هستند که جلوه هایی از آفرینش را به نمایش می گذارند و به جرات می توان گفت با همه جاذبه های دیدنی دنیا متفاوت هستند و در زمره جاذبه محبوب و پرطرفدار در میان مردمی هست که فقط یک بار به آنجا قدم گذاشته اند.

مرداب هسل که یکی از جاذبه های طبیعی چالوس است گویای زیبایی های این منطقه می باشد. شمال کشور به دلیل داشتن آب و هوای بی نظیر، خاک حاصل خیز، میزان بارش و رطوبت کافی به منطقه ای منحصر به فرد تبدیل شده است که در سراسرآن می توان طبیعت زیبا و دل انگیزی را مشاهده کرد. طبیعت شمال کشور در نمونه خود بی همتا است و به قدری حائز اهمیت است که با داشتن گونه های متنوع گیاهی و درختان چند صد ساله به مکانی برای تحقیق و مطالعه گیاه شناسان خارجی، داخلی و گردشگران خاورمیانه ای تبدیل شده است.

مرداب هسل موقعیت

موقعیت مرداب هسل

 هسل در گویش محلی به معنی آب راکد است و علت نام گذاری این مرداب به خاطر همین ویژگی می باشد. این مرداب زیبا که در 10 کیلومتری جنوب غربی چالوس و در 15 کیلومتری شمال غربی مرزن آباد واقع شده است در میان جنگلی زیبا قرار گرفته است. این جنگل که از سرسبزی خاصی برخوردار است بر زیبایی مرداب هسل تاثیر به سزایی گذاشته است.

پوشش گیاهی مرداب هسل

مرداب ها همانند هر جاذبه طبیعی دیگر پوشش گیاهی مخصوص به خود را دارند که در هیچ کجای دیگر نمی توان مانند آن را مشاهده کرد. جلبک ها از پوشش گیاهی مرداب هسل هستند که بر روی آن قرار گرفته اند و جلوه ی جذابی را به این اثر زیبا می دهند. این جلبک ها در هر فصل سال رنگ متنوعی را به خود می گیرد به طوری که در بهار و تابستان به رنگ سبز در می آیند و با درختان اطرافش هم رنگ می شود و در پاییز به رنگ قرمز و نارنجی در می آید در زمستان هم رنگ سفید را به خود می گیرد. اطراف مرداب هسل هم با درختان تنومند و کهن سال پوشیده شده است که از پوشش های گیاهی مرداب هسل به شمار می روند.

پوشش جانوری مرداب هسل

مرداب هسل که در تمام سال از آب زیادی برخوردار است زیستگاه مناسبی را برای لاک پشت، وزغ و قورباغه فراهم کرده است به طوری که اطراف مرداب صدای زیبای قورباغه ها شنیده می شود و درآب آن لاک پشت های کوچکی که برای پیدا کردن غذا یا برای آب تنی در آن شنا می کنند را می توان دید. از حیوانات دیگری که در اطراف مرداب زندگی می کنند می توان به پرندگان کوچک ، سنجاب ، خرگوش و ... اشاره کرد که تمامی آن ها به خاطر درختان بی شمار اطراف مرداب این مکان را برای زندگی انتخاب کرده اند.

مرداب هسل بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر به مرداب هسل

مرداب هسل در جایی خوش آب و هوا قرار دارد و در همه فصول مورد استقبال گردشگران زیادی قرار می گیرد ولی اوج بازدید از آن در بهار و تابستان است و پاییز و زمستان که جلوه محصورکننده ای از مرداب هسل را به نمایش می گذارند در صورت عدم بارش برف و مسدود نبودن جاده ها همانند روزهای اول سال پذیرای گرم گردشگران قرار می گیرد بنابر این اگر در فصول سرد سال قصد بازدید از مرداب را داشته باشید حتما آب و هوای آن را بررسی کنید تا به مشکلی نخورید.

سخن نهایی

مرداب هسل علاوه بر اینکه جاذبه ای زیبا و دیدنی شمال کشور است در زمره جاذبه های طبیعی نیز قرار گرفته است ولی طی 15 سال اخیر از آب مرداب کاسته شده است و حیوانات آن همچون لاک پشت، وزغ و قورباغه هنگام عبور از جاده نزدیک مرداب با برخورد ماشین ها از بین می روند از این رو نگهداری ، توجه، رسیدگی و تلاش برای حفظ هر چه بیشتر آن وظیفه تک تک تمام بازدیدکنندگان می باشد.