header

مجموعه تفریحی ائل داغی زنجان

توضیحات

اگر در شهر زنجان سراغ یک مرکز تفریحی خوش آب و هوا و خوش منظره را بگیرید حتما مجموعه ائل داغی یکی از گزینه های پیشنهادی است. مجموعه ائل داغی در دامنه کوه گاوازنگ و در شمالی ترین نقطه شهر زنجان قرار گرفته است. کوه گاوازنک چندین قرن است که در نزد مردمان منطقه خمسه یا زنگان از ارزش و احترام بالایی برخوردار بوده و بیشتر جنبه عرفانی داشته است. اما حال با احداث مجموعه وسیع ائل داغی تبدیل به اصلی ترین مرکز تفریحی شهر شده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : دریاچه سد تهم نگین آبی شهر زنجان

آب و هوای مناسب و خنک تابستانه و طبیعت زیبای زمستانه سبب می شود تا گاوازانگ همیشه خدا شلوغ و پر غوغا باشد. در روزهای آخر هفته ترافیک بالای منتهی به این مجموعه نیز نشان از اقبال مردم برای حضور در این مرکز تفریحی دارد. وجود کافی شاپ ها، رستوران ها، سوپرمارکت، آلاچیق های بزرگ با امکانات روشنایی گاوازنگ یا همان مجموعه ائل داغی را تبدیل به محیطی مناسب برای خانواده های زنجانی کرده است.

علاوه بر آلاچیق ها وجود یک رودخانه مصنوعی، پلی برای گذر از روی آب، آسیاب آبی و آبشار مصنوعی چشم اندازی زیبا را در دامنه کوه گاوازنگ پدید آورده است. سینمای 5 بعدی، استادیوم فوتبال، لوازم ورزشی و حضور نمایشگاه بین المللی شهر زنجان این منطقه را بیشتر از گذشته پر تردد کرده است. کوهنوردی بر بلندای کوه گاوازنگ در کنار مسیر دوچرخه سواری زیبا نیز از دیگر تفریحات رایج در این منطقه است. گاهی اوقات گلایدر سوارانی را می بینید که از بالاترین نقطه کوه گاوازنگ پروازشان را آغاز می کنند و کمی آنطرف تر از آلاچیق ها فرود می آیند. در قله کوه گاوازنگ مقبره 8 شهید گمنام قرار دارد که در کنار نمای بسیار زیبایی از شهر زنجان محیطی دلچسب و خاطره انگیز را به وجود آورده و در بین زنجانی ها به بام زنجان شهره است.

برف بازی و سورتمه سواری در کنار سد کوچک گاوازنگ در کنار اسب سواری نیز از دیگر تفریحات رایج در محدوه ائل داغی است. برگزاری یک نمایشگاه بین المللی با نام نمایشگاه آش ایرانی حالا چند سالی است که نام ائل داغی را در کل ایران بر سر زبان ها انداخته است. اگر سری به این نمایشگاه بزنید حجم وسیعی از گردشگران و شرکت کنندگانی را خواهید دید که از شهرها و روستاهای مختلف خود را به این رویداد مهم و خوشمزه رسانده اند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟