header

مجموعه تالابهای پلدختر

توضیحات

پلدختر یکی از مهم ترین شهرستان های لرستان محسوب می شود  این شهر در جنوب استان لرستان  در دامنه کوه قله یکی از رشته کوه های زاگرس واقع شده است. نام شهر برگرفته از پلی است که در زمان ساسانیان بر بقایای پل دوره ی هخامنشیان بنا شده است و از دیرباز نام پلدختر بر روی این شهر مانده است .این پل که در ورودی شمالی شهر است به عنوان نماد شهر شناخته می شود و متاسفانه هم اکنون از آن یک طاق به جای مانده است .شهرستان پلدختر از لحاظ گردشگری حائز اهمیت است در این شهرتالابهایی پدید آمده است که بسیار مورد توجه سازمان محیط زیست قرار گرفته است و از اکولوژیک بالایی برخوردار است و در محیط اطراف خود تاثیر به سزایی گذاشته است.

مجموعه تالابهای پلدختر که در زبان محلی گوری نامیده می شوند در حدود ده هزار سال قبل بر اثر زمین لرزه ای منجر به مسدود شدن رودخانه کشکان و سیمره و 35کیلومتر مکعب از مصالح و رسوبات به هم ریخته شد که بستر مناسبی برای به وجود آمدن تالاب شد.  این تالابهای 11 گانه در6 الی 15 کیلومتری جنوب غربی پلدختر در بستر تپه ماهورهای ناحیه چل در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده اند  که بر اساس وضعیت توپوگرافی و زمین شناسی نسبت به زمین های اطراف خود پست تر هستند. در 100سال قبل تعداد تالاب ها به 50 تالاب بزرگ و کوچک می رسید ولی به علت خشک سالی پیاپی تعداد کمی از آنها باقی مانده اند خوشبختانه  طی بارش های فراوانی که در سال اخیر اتفاق افتاد مقدار آب این تالابها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد و سطح بستر آنها اضافه شد که هم اکنون وسعت تالابها به 18144هکتار می رسد و ارتفاع آن 600 متر از سطح دریا است.

 تالاب ها مهم ترین اکوسیستم آبی این منطقه است که همه ساله  محل استراحت پرندگان مهاجر قرار می گیرد و نقش به سزایی در تعدیل آب و هوا، بقا آب های زیرزمینی دارد. پرندگان مهاجری مانند مرغابی،اردک سر حنایی،غاز خاکستری ، خوتکا، اردک سر سیاه و گونه های نادر دیگر در فصل پاییز و زمستان به این تالابها مهاجرت میکنند. پرندگان بومی این منطقه شامل کبک،سار،تیهو،عقاب طلایی،بلبل خرما،عقاب صحرایی هستند همچنین گونه ای از حیوانات اعم از گرگ، روباه،شغال، گراز، خرگوش،لاک پشت،مار، مارمولک این مکان را به عنوان زیستگاه دائمی خود انتخاب کرده اند. از ماهیانی که در آب تالاب ها می توان دید ماهی کپور،ماهی سیاه،ماهی آمور،فیتوفاک،زردک است.از پوشش گیاهی اطراف تالاب می توان به سرخس آبی،جلبک 7 اسپرس،یونجه،بهارک،برموس،قاصدک اشاره کرد که در فصل بهار زیبایی این جاذبه ی بی نظیر را دو برابر می کنند.

 
این اثر زیبا در تمام فصول از زیبایی های طبیعی برخوردار است در فصل بهار و تابستان سراسر این منطقه سرسبز و از گیاهان پوشیده می شود و در فصول آخر سال پرندگان در مسیر کریدور شمال به جنوب برای تجدید قوا به این تالابها می آیند و می توان نظاره گرهیاهوی پرندگان شد. از بزرگترین خطرهایی که این منطقه را تهدید می کند شکار حیوانات و آتش سوزی هایی است که بر اثر بی توجهی گردشگران به وجود می آید به همین دلیل این تالابهای محبوب در زمره ی منطقه محافظت شده قرار گرفته اند و در تمام ساعات شبانه روزی از آن مراقبت می شود تا آسیبی به طبیعت و حیوانات آن نرسد. با سایت گردشگری724  و نصب اپلیکیشن گردشگری همراه باشید و از بازدید جاذبه های لرستان لذت ببرید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های لرستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟