header

قلعه قلاقیران

توضیحات

یکی از جاذبه های بسیار مهم استان ایلام قلعه قیران است این قلعه باستانی بر روی کوه قلاقیران که در 3 کیلومتری استان ایلام  قراردارد. استان ایلام در گذشته بخشی از کشور عیلام  بوده است که سه هزار سال پیش منقرض شد در پی این ماجرا بسیاری از جاذبه های طبیعی و تاریخی آن هم نابود شده است و فقط تعدادی از آن باقی مانده است از جمله آن ها می توان به این قلعه باستانی اشاره کرد.این اثر تاریخی دارای ویژگی های متمایزی است که نسبت به سایر جاذبه ها از ارزش و احترام فراوانی در میان مردم برخوردار است و به عنوان نماد استان ایلام شناخته می شود که از این نظر حائز اهمیت است این بنای زیبا در زمان اشکانیان ساخته شده است و از آثار ملی ایران است که در سال 1382 به شماره 8432 به ثبت رسیده است.

قلا که به معنی قلعه است بر روی کوه بلندی به ارتفاع2152 متر قرار دارد این کوه که خود از زیبایی های این منطقه به شمار می رود از منبع مهم تامین کننده آب آبشار سرطاف است و به یمن آب های فراوان محیط اطراف قلعه مملو از پوشش گیاهی متنوع شده است که در این میان می توان به درختان کهن سال بلوط اشاره کرد این درختان چند صد ساله گویای قدمت و دیرینگی این قلعه جذاب هستند. شرایط مناسب از جمله آب و هوا مطلوب وجود انبوه درختان زیستگاهی را برای گونه ای از حیوانات و پرندگان فراهم کرده است.
از خصوصیات دیگر این محوطه ای باستانی تفرجگاه ششدار در نزدیکی آن است وجود این جاذبه ها در اطراف این اثر تاریخی آن را به پر طرفدار ترین جاذبه تبدیل کرده است.

بهترین زمان برای بازدید در فصل بهار و تابستان است در این فصول طبیعت بکر و سبز صحنه های چشم نوازی  را به وجود می آورد و مسافران می توانند لحظات به یاد ماندنی را در این مکان منحصر به فرد داشته باشند از تفریحات مرسوم این جاذبه کوهنوردی است که حتما باید تجهیزات کامل کوهنوردی را به همراه داشته باشید  علاوه  آب تنی کردن در آب آبشار از تفریحات دلچسبی است که در گرمای هوا بسیار لذت بخش است اگر قصد ماندن را داشته باشید بهتر است لوازم کافی اعم از چادر مسافرتی و موادغذایی و بنزین و لباس کافی و .. به همراه داشه باشید.آنچه لازم به ذکر است بی توجهی مسئولان نسبت به این جاذبه بی همتا است که عدم رسیدگی به این جاذبه باعث شده است.  از مسیر دسترسی کمی دشوار برخوردار باشد و نبود امکانات رفاهی اطراف آن از دیگر مشکلات این اثر است ولی با این حال قلعه قیران همه ساله مورد استقبال گردشگران قرار میگیرد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های ایلام روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟