header

قلعه حصار

توضیحات

قلعه حصار از جاذبه های تاریخی استان بوشهر است که در شهرستان دیلم، به مرکزیت بندر دیلم، بخش امام حسن در حصار واقع شده است. قدمت این اثر تاریخی به دوره قاجار (بیش از 110 سال پیش) برمی گردد.

قلعه حصار دارای 4 برج است که در چهار گوشه بنا قرارگرفته و مساحتی به وسعت 4000 متر مربع دارد کاربرد این برج جهت نگهبانی سربازان و تسلط تفگچیان خارک بود.

قلعه متعلق به حاکم دهقان لیراوی، حاج حسن خان لیراوی بود که پس از فوتش محل حکومت جانشین 37 ساله اش یعنی آقا خان لیراوی شد. سقف و دیوارهای بنا با چوب محکمی به نام چندل و ساج و ملاتی به نام چاری پوشیده شده است.

دیوار های بلند قلعه بیش از 7 متر ارتفاع دارد. 15 اتاق و یک حمام دارای خزینه (حوضچه ای که روی آتشخانه حمام های عمومی آب گرم مناسب شستشو داشته) در بنای خود جای داده است. علاوه بر این در حیاط اندرونی چندین قسمت و هر قسمت مختص کار خودش مانند فضایی برای آشپزخانه ، پختن نان، تهیه ماست و جمع آوری روغن و کره، فضایی برای خدمت گزاران و همچنین فضایی برای زندگی سپاهیان و... دارد. در قسمت زیر زمین هم محلی برای انبار کردن گندم و جوی مازاد برای سال آینده و محلی برای نگهداری مرغ و خروس در نظر گرفته بودند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های بوشهر روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

قلعه حصار
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
این قلعه برای بازدید عموم بسته است و دارد بر اثر بی توجهی رو به نابودی میرود