یکی از بزرگترین غارهای ارتفاعات بخش ایرندگان شهرستان خاش، که در 120 کیلومتری بخش ایرندگان واقع شده است، غار گواتامک ایرندگان می باشد. متاسفانه غار های این بخش آن طور که باید شناخته شده و معرف حضور عامه مردم نمی باشد.

معرفی غار گواتامک 

ارتفاع ورودی غار به قطر یک متر و طول آن حدود 100 متر می باشد، بعد از وارد شدن به غار با دالانی به عرض 1.5 و ارتفاع 3 متر مواجه می شوید و هرچه به جلو پیش می روید به عرض و ارتفاع غار افزوده می شود.

تصویر روستای گواتامک

روستای گواتامک 

گواتامک بک روستای بسیار کوچک در قسمت ایرندگان شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان است که بر اساس آمارگیری هایی که در سال 95 انجام شده است در این روستا 213 نفر جمعیت ساکن است که حداد به 61 خانواده می رسد . وضعیت این روستا بسیار دردناک است بطوری که برای 170 نفر دانش آموز فقط یک معلم حضور دارد و همه ی این ها در کانکس درس می خوانند و این بسیار ناراحت کننده است.

غار شگفت انگیز گواتامک در دل کوه‌های با شکوه بیرک جای گرفته‌ است، جاذبه های طبیعی و زیبای این غار می تواند تجربه یک سفر هیجان انگیز و به یاد ماندنی را برای گردشگران ایجاد کند. زیبایی‌های موجود در منطقه و شگفتی‌های خارق‌العاده موجود در غار، پتانسیل بالایی برای جذب گردشگران و علاقه‌مندان به جاذبه‌های طبیعی و همچنین دوستداران کوهنوردی را دارا می باشد.از دیگر مکان های دیدنی و معروف شهرستان خاش کوه تفتان میباشد پیشنهاد ما اینست که دیدن این کوه زیبا و باشکوه را برنامه سفرهای خود بگنجانید.

با گردشگری724 همراه ما باشید تا با جاذبه های زیبای شهرستان خاش آشنا شویم.