غار علیصدر، شگفت انگیزترین زیبایی آفرینش  

اگر قصد دارید سفری هیجان انگیز را تجربه کنید پیشنهاد ما به شما سفر به شهر همدان و دیدن غار اعجاب آور علیصدر است. وقتی از غار علیصدر که قدمتی چندمیلیون ساله دارد دیدن می کنید، انگار در دنیایی پا می گذارید که هر چه بیشتر در آن جلو می روید، با شگفتی های هیجان انگیزی رو به رو می شوید .غار علیصدر علاوه براینکه تنها غار تالابی ایران است، یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران نیز محسوب می شود بیست و سومین اثر ملی ایران که در سال 1387 توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید غار زیبای علی صدر می باشد.غار علیصدر که مملو از شگفتی های خلقت است .

غارعلیصدر کجاست؟ 

غار علیصدر یکی از پربازدید ترین جاذبه هایی به شمار می رود که در ۷۵ کیلومتر شمال غربی همدان، شهرستان کبودرآهنگ و در روستای علیصدر قرار دارد.غار علیصدر که در زمره غارهای آبی جهان قرار دارد برای اولین بار در سال 1342 مورد کاوش قرار گرفت این در حالی بود که مردم روستا از دیرباز به وجود غار پی برده بودند و از آب داخل غار برای مصارف خود استفاده می کردند اما دهانه آن به قدری تنگ و کوچک بود که در سال 1352شخصی به نام عبدالله حاجیلو که از کوهنوردان حرفه ای بود به کمک مردم روستا دهانه آن را به طول 3 متر و عرض 5 متر بزرگ کردند تا این غار به عنوان جاذبه ای مورد بازدید قرار بگیرد.

عکس غار علیصدر

غار علی صدر که به خاطر آب خنکش غار علی سرد نام گرفته بود بعدها به خاطر استفاده از آب آن توسط مردم روستا به غار علی سد شناخته شد اما پس از توسعه آن به غار علی صدر شهره شد.  غار علی صدر که در 2100 متری از سطح دریا قرار دارد مربوط به دوران ژوراسیک است و مملو از دالان ها و دهلیزهای پیچ در پیچ است. این غار محبوب که مسیر دسترسی سختی دارد فقط سه کیلومتر از آن کشف شده است. در میان غار یک دریاچه بزرگ و عمیق وجود دارد و بازدیدکنندگان می توانند با قایق از  آن گذر کنند و بقیه راه را توسط مسیر های پیاده روی تعبیه شد طی کنند و از دیدن استالاگمیت ها و استلاکتیت های داخل غار لذت ببرند . از قسمت های دیدنی غار می توان به میدان ستون، پنجه عقاب، تالار قندیل، تخت جمشید و آبشار سنگی اشاره کرد که تمامی این استالاگمیت ها با زیبایی هرچه تمام در کنار هم قرار گرفته اند.

نکاتی که در هنگام بازدید از غار علیصدر باید  بدانید 

اولین نکته قابل توجه این است که به هنگام عکاسی در داخال غار نباید از فلش دوربین استفاده کرد  . نکته سوم این است که سیگار کشیدن در این مکان ممنوع می باشد و به عنوان آخرین نکته می توان به این مورد اشاره کرد که آنتن دهی تلفن همراه وجود ندارد و نمی توان با کسی تماس گرفت .

امکانات غارعلیصدر  
این جاذبه بی نظیر که از قطب های مهم توریستی محسوب می شود از راه آسفالت و راحتی برخوردار است و جهت رفاه حال بازدیدکنندگان مهمانسرا، رستواران ، سرویس بهداشتی، بازارچه های سنتی و پارکینگ ساخته شده است همچنین برای کسانی که قصد گذراندن چند شبی را کنار این جاذبه داشته باشند می توانند از اقامتگاه های موجود در اطراف غار استفاده کنند .   

عکس غار علیصدر

بهترین فصل برای سفر به غار علیصدر  

یکی از ویژگی های غار علیصدر این است که در تمام فصل های سال آب و هوای متعادل و خوبی دارد گرچه که می توان گفت بهترین گزینه برای سفر به استان همدان، فصل بهار و تابستان است و همینطور می تواند مقصد مناسبی برای مسافران نوروزی باشد.نکته قابل ذکر این است که در فصل زمستان هم خالی از لطف نیست و می توان از آن دیدن کرد زیرا در فصل زمستان  درون غار متوجه سرمای هوا نخواهید شد . 

ساعت بازدید و قیمت بلیط غار علیصدر 

ساعت بازدید : در 6 ماه اول سال از ساعت 8 صبح تا 17 بعدازظهر و در 6 ماه دوم سال از ساعت 8 صبح تا 15 بعدازطهر بازدیدکنندگان می توانند  به آن مراجعه کنند . 

قیمت بلیط  : برا هر بازدیدکننده ایرانی قیمت بلیط 50 هزار تومان است و برای هر فرد خارجی قیمت بلیط 150 هزار تومان است .

شماره تماس غار علیصدر : 35444444-081

عکس غار علیصدر