header

غار سراب فارسان

توضیحات

از آثار ملی ایران که به شماره 300به ثبت رسیده است غار سراب است که در 21 کیلومتری شمال غرب شهر فارسان واقع شده است. عمده قسمت های این غار از جنس آهک است و اوج توسعه آن در زمان کرتاسه بوده است. از آن جایی که غار از مسیر سختی برخوردار است شرایط را برای غارنوردان حرفه ای فراهم کرده است. غار سراب از غارهای بکری است که تا کنون کمتر کسی توانسته است به آن وارد شود با این حال یکی از مکان های جذاب و بسیار دیدنی است که علاقه مندان بسیاری را به خود جذب می کند نام این غار منحصر به فرد از سرچشمه آبی گرفته شده است که در غار است و معنی آن بالای آب یا منشا آب است. برای دیدن این جاذبه بکر با گردشگری همراه شویدsmiley

ورودی غار کوچک  و تاریک است و در بین صخره و بوته های گون وحشی قرار دارد برای ورود به آن باید از چراغ قوه استفاده کرد و به صورت خمیده وارد شد بعد از آن تالار بزرگ و بسیار زیبایی قرار دارد که مملو از قندیل های آهکی است که گاها این قندیل ها به طور طبیعی به شکل چهل چراغ از سقف آویزان شده است و جلوه های ویژه ای را به غار داده است در طول مسیر ارتفاع سقف و کف غار به حدود 15 متر می رسد و غار به دو بخش تقسیم می شود که هر کدام دو طبقه دارند اختلاف ارتفاع آن ها به 15 تا 25 متر می رسد و هر یک از آن ها به شاخه های دیگری تقسیم می شود که در حال حاضر فقط 600متر ازاین دو دهنه قابل پیمودن است از دیگر خصوصیات این غار وجود چشمه آبی است که در سطح آن جاری است و به دره ای که در اطراف آن است می ریزد.

مسیر دسترسی به غارآسان است و برای رفتن به آن باید از شهر فارسان به سمت روستای امید آباد حرکت کرد این مسیر در ابتدا آسفالت و سپس خاکی می شود اما کاملا ماشین رو است سپس  برای رسیدن به دهانه غار باید پیاده کمی پیاده روی کرد.از آن جایی که این غار هنوز در زمره غار های بکر و ناشناخته است حتما باید اطلاعات  کافی و آشنایی دقیق از آن داشت تا مسیر 5 الی 6 ساعت داخل غار را به خوبی پیمود. برای پیمودن آن حتما باید تجهیزات کافی از جمله لباس غواصی و لوازم غار نوردی به همراه داشت زیرا در نزدیکی رسیدن به غار سه حوضچه عمیق وجود دارد.اگرچه با کمی سختی همراه است اما دیدن این اثر طبیعی چند صد ساله برای دوستداران آن لذت بخش و مفرح است. بازدید از سایر جاذبه های دیدنی و بکر استان چهارمحال و بختیاری و شهرستان فارسان را با کمک اپ گردشگری در تلفن همراهتان به راحتی تجربه کنید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های چهارمحال وبختیاری روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟