header

غار خفاش در کجاست؟

توضیحات

یکی از آثارملی ایران غار خفاش که یکی از جاهای دیدنی دهلران می باشد این غار بی نظیر در استان ایلام و در سه کیلومتری شمال شرق شهرستان دهلران و در دامنه رشته کوه دهلران قرار دارد. از آن جایی که گونه های بسیار نادری در آن زندگی می کنند توسط اداره کل میراث فرهنگی رسیدگی و مراقبت می شود. این غار زیبا که هم اکنون محل سکونت خفاش های فراوان است چند قرن پیش محل زندگی انسان های غار نشین بوده است.این غار دهنه ی کوچکی دارد که منجرب شده است نور خورشید به داخل غار نرسد از این رو بهترین شرایط را برای خفاش ها فراهم کرده است تا سال ها این غار را منحصرا برای خود بدانند از ویژگی های دیگر آن می توان به استالاکتیت ها و استالاگمیت ها که به  فراوانی در این غار دیده می شود اشاره کرد هم چنین تعدادی دهلیز وجود دارد که عمق بعضی از آن ها به 400 متر می رسد که گویای قدمت این غار جذاب است.
 

غار منحصر به فرد خفاش به طول 255متر است و عرض آن به 30 متر می رسد و ارتفاع آن 50 متر است به دلیل وجود گونه های کمیابی که در این غار وجود دارد از ارزش خاصی برخوردار شده است. این غارسه هزار خفاش از هفت گونه اعم از دمدار،بال پهن،دم موشی دارد که در میان این ها خفاش دم موشی از گونه های کم در خاورمیانه است. از این رو غار خفاش بهترین مکان برای مطالعات،کارهای تحقیقاتی،و پژوهش ها برای دانشجویان و محققان است.آنچه خفاش ها را در گونه ی متفاوتی از پرندگان قرار داده است پستاندار بودن آنها است که مانند سایر پستانداران بچه زا و شیرده هستند از خصوصیات متمایز آن ها بدون مو بودن آن ها است و احتمالا خفاش های این غار از نوع میوه خوار هستند که هر روز مسیر سه کیلومتری را تا شهر برای خورددن غذا طی می کنند و قبل از طلوع آفتاب به غار خود برمی گردند.

وجود چشمه های گرم دهلران در اطراف غار آن را به یکی از قطب های مهم توریستی تبدیل کرده است که همه ساله علاقه مندان بسیاری را به خود جذب می کند بهترین زمان بازدید از آن در فصل تابستان است در این موقع از سال می توان شاهد صحنه های شگفت انگیزی از خروج خفاش ها در هنگام غروب و نحوه پرواز و حتی شاهد رفتار های آن ها شد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های ایلام روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟