header

غار آویشوی، غار رودخانه ای

توضیحات

گردشگرانی که قصد ماجراجویی و دیدن پدیده های طبیعی با مناظر بکر و دیدنی بهمراه طبیعت بی حد و حصر کوهستانی با آب و هوای مطبوع و خنک را دارند قطعا غار آویشوی را بعنوان گزینه خود در نظر بگیرند. یکی از جاذبه ها و پدیده های گردشگری استان گیلان غار آویشوی است که در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن شهرستان ماسال قرار گرفته است. برای دسترسی به این غار باید به شاندرمن بروید. از اینجا به سمت روستای سیاهمرد و بعد روستای چالسرا را طی کنید و بعد از گذر از کنار بقعه‌ی درویش شاه امیر شاندرمن مسیر غار آویشوی را خواهید دید. از کنار بقعه تا غار مسیری حدودا 35 کیلومتر است که با ماشین هم امکان طی کردن این مسیر وجود دارد.شاید جالب باشد بدانید که اسم این غار از کجا امده؛ آويشو  در واقع يک اصطلاح تالشي است که از دو کلمه آو (آب)  و ويشو (فرو مي رود) و به معناي محل فرو رفتن آب مي باشد.

اگر به عکسهای این غار نگاه کنید شکل ظاهری و اهکی آن جلب توجه می کند چرا که علت شکل گیری آن در برخورد آبهای جاری بر روی این سنگها در مدت زمان بسیار طولانی بوجود آمده است.

قدمت این غار حدودا 75 میلیون سال تخمین زده شد و با توجه به طول آن که در حودود 2 کیلومتر است آویشوی یکی از کهن ترین و بزرگترین غارهای کشور محسوب می شود. ورودی این غار دارای ارتفاع حدود 19 متر و عرض 14 متر است . غار آویشوی قندیل های بسیار دیدنی دارد جالب است بدانید که درون این غار هفت آبشار وجود دارد. به همین جهت این غار به دلیل داشتن چشمه ها و رودخانه های فراوان به غار رودخانه ای هم معروف می باشد.

بدلیل وجود این غار در منطقه کوهستانی ماسال و وجود منطقه ای بکر و سرسبز و جنگلی، یکی از جاذبه های گردشگری زیبای ماسال بوده و همواره در فصول مختلف سال مخصوصا در بهار و تابستان مورد توجه مردم قرار دارد.

اگر قصد سفر به این منطقه زیبا را دارید حتما لوازم مربوط به کوهنوردی و تجهیزان ایمنی با خود همراه داشته باشید و از یک فرد راهنما نیز می توانید کمک بگیرید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های گیلان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟