header

عمارت وکیل الملک

فاصله از مرکز استان 357 متر فاصله از شهرستان سنندج 2.1 ک.م فاصله از شهر سنندج 2.1 ک.م

آدرس

(کردستان - سنندج - سنندج)


استان کردستان، شهر سنندج، خیابان کشاورز

عمارت وکیل یکی از بناهای تاریخی استان کردستان است که در مرکز این استان یعنی شهر زیبای سنندج قرار گرفته است. عمارت تاریخی وکیل متعلق به یکی از خاندان های مشهور شهر سنندج به نام خاندان وکیل است که در طول سالیان دراز از خاندان های پرنفوذ و از پایه های قدرت این دیار بوده اند. عمارت وکیل در ابتدا در دوران زندیه و توسط فردی با نام "حاج محمد رشید بیگ وکیل" که از حکام دوران زندیه بوده، ساخته شده است. عمارت نسل به نسل به باقی افراد خاواده به ارث می رسد تا اینکه در دوران حاج امان الله خان وکیل در سال 1310 هجری قمری این بنا به طور کلی بازسازی شده و بخش هایی نیز به این عمارت افزوده می شود.

در داخل این مجموعه چندین عمارت تاریخی به چشم می خورد که توسط امان الله خان وکیل ساخته شده است و به ترتیب به نام های عمارت "وکیل الممالک، "عمارت وکیل الملک" و عمارت "وکیل السلطان" شناخته می شود که در بین مردم با همان نام "عمارت وکیل الملک" شهره شده است. این سه نام در واقع نام های سه فرزند ذکور امان الله خان وکیل است که عمارت بین آن ها تقسیم می شود. علاوه بر این عمارت ها مجموعه عمارت وکیل الملک از چندین فضای الحاقی دیگر نیز تشکیل شده است. فضایی همانند حمامی بزرگ، حیاط های متعدد، باغی باصفا، بازارچه ای زیبا و .. که کاربری های متفاوتی داشته اند. در این میان عمارت وکیل الملک کاملا به سبک خانه ها ایرانی و با معماری درونی و بیرونی ساخته شده است.

با ورود به فضای درونی خانه آنچه چشم شما را می نوازد تزئینات زیبای به کار رفته در این خانه سنتی است. گره چینی آجری، درب های زیبا، پنجره های ارسی، شیشه های رنگی، ستون های سنگی و حوضی زیبا در وسط حیات تمام آن چیزی است که در نگاه اول به چشم می خورد. در این عمارت زیبا سنگ بری، گچ بری، آجر چینی و تزئینات زیبای چوبی نیز به وفور به چشم می خورد. تالارهای پذیرایی، مهمان خانه، زیرزمین، مطبخ، غلام­گردها، دالان ها و حیاط اصلی از جمله بخش های این عمارت تاریخی بسیار زیبا و بزرگ است. متاسفانه ساختمان قدیمی و نخستین این عمارت به دلایلی قبل از انقلاب تخریب می گردد اما صاحب خوش ذوق عمارت آن را به سبک و سیاق نخستین مجددا بازسازی می نماید.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

عمارت وکیل الملک

مشخصات
تاکسی
دارد

امتیاز کاربران به :

عمارت وکیل الملک

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)