عمارت تاریخی امیریه در سال 1317 هجری قمری توسط حکمران بنادر و جزایر خلیج فارس، شخصی به نام احمد خان دریا بیگی احداث کردید. حدود 2 سال ساخت بنای عمارت طول کشید و در نهایت در سال 1319 هجری قمری ساخت آن به پایان رسید و آماده استفاده شد.

عمارت امیریه ابتدا دارالحکومه بوشهر بود که بعد از تخریب بنای چهاربرج از شخصی به نام جمشیدیان که تاجری بوشهری بود خریداری شد. به لحاظ موقعیت مکانی این بنا در مرکز شهر در خیابان جاده ساحلی واقع شده که از شمال به محله یهودی ها، از شرق به محله عرب ها، از جنوب به محله کوتی ها و از غرب بنای ساخته شده ای نیست وبه دریا ختم می شود.

پس از حدود 100 سال  در سال 1376 شمسی عمارت امیریه به موزه مردم شناسی بوشهر تبدیل شد و 2 سال بعد یعنی در سال 1378 شهرداری بوشهر اقدام به بازسازی عمارت بجا مانده از دوره قاجار کرد. پس از آن در نوزدهمین روز از اردیبهشت ماه 1378 این جاذبه تاریخی با شماره 2319 به فهرست آثار ملی پیوست.

همان طور که در ظاهر مکان پیداست، ساختمان 2 طبقه دارد که در هر طبقه 10 اتاق در کنار هم قرار گرفته اند. همچنین یک اتاق بزرگ دنج در دو طبقه با چشم اندازی چشم نواز رو به دریا دارد که گفته شده کاربرد اتاق پذیرایی مهمان یا اتاق کنفرانس دارد.

اتاق هایی که دور تا دور ساخته شده، حیاط عمارت که در مرکز ساختمان قرار گرفته را احاطه کرده اند. درب هلالی اتاق ها از جنس چوب است که پنجره های کوچک روی آن خودنمایی می کندو به نورگیری و دید بهتر کمک می کند. از دیگر تزیینات بنا گچبری هایی است که در ستون ها و دیوارها به چشم می خورد.