header

سنگان خواف

توضیحات

سنگان خواف کجاست

سنگان خواف از شهرهای استان خراسان رضوی و از جاهای تاریخی خواف می باشد که در فاصله 250 کیلومتری از مشهد واقع شده است. سنگان خواف جمعیتی قریب به 18000 نفر را در خود جای داده است. شهر سنگان که قدمتی دیرینه دارد در گذشته و در دورانی محل اصلی زندگی پارسیانی که اکنون در هندوستان زندگی می کنند بوده است و در کش و قوس های روزگار پستی و بلندی های زیادی را به خود دیده است و همچنین هجوم قدرت طلبان بسیاری را به خود دیده است .همچنین سنگان دارای چهار قلعه نیز می باشد که متاسفانه دو عدد از این قلعه ها در گذشت زمان از بین رفته است و عملا غیر قابل استفاده می باشد ولی از دو عدد دیگر آن هنوز استفاده می شود.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : آسیاب های بادی نشتیفان

همچنین این شهر به گفته کارشناسان حوزه سنگ آهن شامل بزرگترین معدن سنگ آهن در میان کشور های خاورمیانه می باشد که عیار این معادن به 63 درصد می رسد و از این رو از یکی از قطب های اقتصادی کشور عزیزمان محسوب می گردد . علاوه بر سنگ آهن شهر سنگان آثار باستانی و تاریخی متعددی را در خود جای داده است که می توان از جمله آنها به مسجد ابوبکر صدیق ( مسجد گنبد ) ، مسجد جامع قدیم سنگان و آسیاب های شهر سنگان اشاره نمود. از دیگر جاهای دیدنی خواف می توان به مدرسه مسجد غیاثیه خرگرد و آبشار رزداب و آرامگاه حافظ ابرو اشاره کرد.

سنگان خواف

شهر کنونی سنگان که در گذشته معبرش ( تعبیرش ، نامی که در گذشته به چیزی یا کسی یا مکانی اطلاق داده می شده است ) سنجان نام داشته است و به لحاظ جمعیتی می توان آ ن را بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شهرستان خواف دانست که فاصله ای 65 کیلومتری  تا مرزهای کشور افغانستان دارد .

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : منطقه حفاظت شده سیرجان

پیشینۀ تاریخی سنگان خواف

شهر سنگان قبل از اسلام از جمله شهر های مهم و با اهمیت به شمار می آمده است اما از بعد اسلام و رسیدن آن به ایران و این منطقه تا قرن نهم هجری از جمله شهر های مهم محسوب می گشته است و جغرافی دانان و مورخانی که درباره وضعیت این شهر و یا گذشته آن نوشته اند آن را به عنوان یکی از مهم شهر های پنج گانه ولایت خواف و یا یکی از معروف ترین و مهم ترین شهر های نیشابورذکر کرده اند .

هر حاکم قدرت طلبی که فکر در تصرف شهرستان خواف داشت ابتدا باید سنگان را تصرف می نمود وتا زمانی که موفق به تصرف این شهر نمی شد به سراغ بقیه شهرهای شهرستان نمی رفت و یا حتی در صورت رفتن پیروزی حاصل نمی کرد .

شروع سیر نزولی شهر سنگان را می توان از قرن دهم دانست اما با این وجود به دلیل مرکزیتی که شهر سنگان داشته است و در مسیرهای مهم ارتباطی و اقتصادی همچون مسیر هرات به خواف ،  سلامی ، جلگه زوزن و خر گرد در طول دوران مختلف تاریخی زیر آماج حملات  قدرت طلبان قرار گرفته است و  این حملات موجب عقب ماندگی های مادی و معنوی شده است . به گونه ای که در صدر اسلام هنگامی که لشکر اسلام به فرماندهی عبدالله بن عامر که قصد حمله به هرات را داشتند زمانی که  به این شهر رسید زردشتیان این شهر راه را بر آنان بسته و با آ نها جنگیدند .

سنگان خواف

آرامگاه های بزرگانی همچون حضرت سلطان شکر بار و خواجه انجیر  را می توان مربوط به همین دوره و جنگ ها دانست  .  پارسیانی که در سنگان زندگی می کردند و نه اسلام را پذیرفتند و نه جنگیدند و نه به پرداخت جزیه راضی شدند بلکه در عوض راه بیابان را در پیش گرفتند و بعد از پیمودن راهی طولانی و رسیدن به جزیره هرمز و گذشتن از آن خود را به هندوستان رساندند و در ایالت گجرات سکنا گزیدند و در این محل روستایی را تشکیل داده و نام سنگان را بر آن نهادند پس آنگونه که از شواهد و قراین پیداست پارسیانی که در هندوستان زندگی می کنند از نسل همین سنگانی هایی بوده اند که به آنجا مسافرت کرده و از نژاد سنگانی های کنونی شهرستان خواف هستند .

مزار های مشاهیر و برزگانی همچون مزار خواجه یار ، مزار حضرت سلطان شکر بار (میر علی پرنده ) ،  مزار خواجه روشنایی ، مزار دو برادر پیر دهقان ، مزار خواجه محمد چهار طاق ، مزار میر قوام الدین و مزار شیخ یعقوب  که مردم شهر سنگان و حتی مردم شهرستان خواف برای صاحبان این اماکن خیر احترام زیادی قائل می باشند .

موقعیت جغرافیایی شهر سنگان

شهر سنگان از سمت شمال با شهرستان تایباد، از سمت جنوب به منطقه قاینات ، از سمت غرب به منطقه جلگه زوزن و از شمت شرق نیز با کشور افغانستان مرز مشترک دارد . وضعیت زمین شهر از نظر خاک وآب و هوا جلگه ای می باشد .

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : روستای نیاز آباد خواف

محصولات کشاورزی سنگان خواف

از جمله محصولات کشاورزی سنگان خواف می توان به جو ، گندم ،  زیره سبز  ، پیاز ، پسته ، سیر و تولید و  تکثیر نهال کاج اشاره نمود همچنین  سوغات شهر سنگان شامل آبنبات مخصوی ، پسته ، زعفران و ..... می باشد .

صنایع دستی سنگان خواف

از جمله صنایع دستی در شهر سنگان می توان به نمد  مالی ( نمد بافی ) اشاره داشت که از گذشته ای دور در این شهر رونق داشته و اکنون نیز از رونق خوبی برخوردار است و مواد اولیه این حرفه حاصل تولید خود صاحبان این حرفه می باشد  و در حال حاضر نیز بیش از 10 کارگاه صنعتی و سنتی صنایع دستی در شهر سنگان مشغول به کار و تولید صنایع دستی می باشند .

از دیگر حرفه شهر سنگان می توان به تنور سازی اشاره کرد که به کوشش و پشتکار استاد تنور شیر محمد بهشتی در این شهر رونق دارد .

 

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان رضوی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

سنگان، پایتخت سنگ آهن ایران
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
خیلی هم عالی
مجتبی تواضع
مجتبی تواضع ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
همینطوره دوست گرامی ممنون از نظر شما ❤