تاریخچه شهر بیرجند

 شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی بوده و بنگاه آبلوله ی آن به عنوان نخستین سازمان آبرسانی در ایران مشهور است. بیرجند دارای جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی فراوانی در خود و محدوده اطرافش است که از جمله مکان های تاریخی این شهر میتوان به قلعه ی بیرجند، ارگ کلاه فرنگی، آرامگاه حکیم نزاری، عمارت اکبریه، باغ منظریه (کنسولگری انگلیس)، موزه بیرجند، مدرسه معصومیه، مدرسه شوکتیه، مصلی بیرجند، زورخانه امیر عرب، آب انبار ها و یخدان رحیم آباد اشاره کرد و از مکان های طبیعی این شهر بند دره، بند عمرشاه، بند النگ و آبشار چهارده را نام برد، همچنین از مکان های تفریحی مانند پارک آزادی، پارک صیاد شیرازی، پارک توحید و آبنمای موزیکال نیز برخوردار می باشد.

بیرجند شهری از زیبایی های منحصربه فرد

آب و هوای بیرجند

بیرجند دارای آب و هوای نیمه بیابانی بوده و حداکثر میزان بارندگی آن در ماه های آذر تا اردیبهشت است، جمیعت این شهر حدود 200 هزار نفر (در سال 1395) می باشد. در قدیم این شهر با نام های بجد، برکن، برجد، بیرگند و برجن نیز شناخته می شده، متاسفانه در طول تاریخ این شهر براثر وقوع زلزله تخریب شده و به طور دقیق نمیتوان زمان مشخصی از پیدایش آن بیان کرد اما آنچه که مشهود است بیرجند کنونی متعلق به دوره ی صفوی بوده و باتوجه به روایات توسط زرتشتیان ایجاد شده، شاعر گرانقدر استاد حکیم نزاری در کتاب شعر خود به این شهر اشاره کرده و حمدالله مستوفی آن را جزو ولایت های قهستان برشمرده است.

سوغات بیرجند

سوغات بیرجند عناب، زرشک و زعفران بوده و صنایع دستی مانند سفره بافی، سفالگری، گبه بافی، سیاه چادر بافی، نمد مالی، جاجیم بافی و خراطی را  می توان نام برد. 

محصولات ناب بیرجند ،مرکز خراسان جنوبی

گردشگری724 همراه شماست. نصب اپلیکیشن گردشگری 724 راهنمای شما در انتخاب مقصد در برنامه سفرتان خواهد بود.

سفر خوبی را برای شما به این شهر بی نظیر آرزومندیم