header

شهرستان سیاهکل

توضیحات

سیاهکل و جاذبه های آن:

در سفر به گیلان، تنها تماشای جنگلهای خیال انگیز و دریای آبی همه ماجرا نیست، بلکه سفر شما می تواند به کشف دیدنیهای تازه مانند سیاهکل منجر شود، شهری نسبتا بکر و دست نخورده که فقط با صرف زمانی در حدود چهار ساعت به جاده های با صفا و جنگل‌های سرسبز آن می رسید که البته توصیه میکنیم بهار و پاییز را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید.

جغرافیای سیاهکل:

سیاهکل از شمال و شرق به لاهیجان منتهی می شود، از غرب به رشت و از جنوب به رودبار می رسد. سیاهکل پوشیده از جنگل‌های انبوه است که محلی ها این منطقه را "سی‌کل" می نامند. "سی" به معنی کوهی با شیب تند و "کل" هم به معنی آبادی، یا به عبارتی همان "آبادی در کنار کوه"

چنانچه سفر خود را از تهران آغاز کردید، پس از اتوبان تهران-کرج وارد اتوبان قزوین- رشت شده و نرسیده به رشت، به سمت جاده سراوان، سنگر و سیاهکل بروید.

فاصله ی تهران تا سیاهکل۳۲۲ کیلومتر و حدود ۴ ساعت. در حالیکه از رشت با طی مسیری در حدود 44 کیلومتر حدود 45 دقیقه به مقصد می رسیم. 

مکانهای دیدنی سیاهکل:

 • استخر پاشوران

استخر و پارک پاشوران داخل شهر نزدیک میدان بسیج در بلوار احمدیان قرار گرفته و همچون استخرهای لاهیجان و لنگرود بصورت دایره‌ای طراحی و با درختهای چنار و اقاقیا و تعداد زیادی مجسمه های سنگی احاطه شده است. 

علاقه مندان به قایق سواری می توانند از قایق پارویی استفاده و نه تنها از دیدن مناظر طبیعی اطراف آن بلکه از تماشای شیروانی رنگی خانه ها که از لابلای درختان به چشم می خورند هم لذت ببرند.

 • دوشنبه بازار و پنج‌شنبه بازار

بازارهای محلی همچنان صفا و جاذبه خود را حفظ کرده اند و در حقیقت هیچ مرکز خرید مدرن و جدیدی، قادر به رقابت با آنها نیست.

در بازارهای هفتگی سیاهکل هم که در انتهای بلوار ابوذر پرپا می شوند، هر دوشنبه و پنج‌شنبه، علاوه بر انواع سبزی‌، میوه‌های تازه، ترشی و مربا، صنایع دستی، ظرف و خرده‌ریزهای دیگر هم به فروش می رسد و خرید ماهی تازه از این بازار برای صرف یک ناهار پلوماهی خوشمزه‌ طعم و مزه خاص خود را به خاطرات سفرمان می افزاید.

 • تی‌تی کاروانسرا

در کیلومتر ۵ جاده سیاهکل به دیلمان به جائی به نام "توتکی" می‌رسیم. با ادامه مسیر به سمت روستای بالارود که خودنیز تماشایی‌ است، راه مستقیم بعد از دو راهی به دیلمان می‌رسد و سپس به یکی از اولین‌ بناهای شهر که همان کاروانسرای تی‌تی نام دارد به "تی تی خانه" هم معروف است، میرسیم.

این کاروانسرا محل استراحت کاروان‌ها بوده و با دو ایوان و یک حیاط مرکزی بنائی متقارن دارد، که از آجر، گچ و سنگ در کنار تپه ای ساخته شده و نمای بیرونی آن هم با سنگ و ساروج تزئین شده است.

قدمت این کاروانسرا به ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال پیش می رسد. برخی از مورخان این بنا را متعلق به حکومت محلی کیایی که در دوره تیموریان بر لاهیجان حکومت می‌کردند و برخی دیگر آن ‌را متعلق به دوره صفوی می دانند. 

این ساختمان که روی دیوارهایش را خزه ها پوشانده‌ و قشنگی مضاعفی به آن بخشیده اند ثبت ملی شده و بازدید کننده های زیادی دارد. بی شک بازدید از چنین کاروانسرائی، برای خیال پردازان یک سفر تاریخی به عهدی قدیم محسوب شده و تجربه منحصر بفردی برایشان بشمار می آید.

 • آبشار لونک

حدود 20 کیلومتر پس از ورود به جاده دیلمان، آبشاری دوقلو در نزدیکی جاده به نام "لونک" با بلندی ۶ متر قرار دارد که نه تنها دسترسی به آن خیلی راحت است بلکه امکانات رفاهی از قبیل رستوران، سرویس بهداشتی و باربیکیو هم برای گردشگران در آن حوالی به چشم می خورد. این آبشار در دل جنگل لونک قرار گرفته و فرصت قدم زدن زیر درخت‌های بلند و در سکوت آرامش بخش جنگل را هم نصیبمان می کند تا خاطره ای بیاد ماندنی تر بسازیم.

 • جاده جنگلی سیاهکل- دیلمان

مسیر ۴۵ کیلومتری سیاهکل به دیلمان که جاده ای پر پیچ و خم است؛ از میدان بسیج سیاهکل شروع و تقریباً پس از یک ساعت و نیم به دیلمان ختم می شود. این جاده جنگلی بحدی با صفا و دیدنی است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. چند چشمه و آبشار هم در دل جنگل، دل هر گردشگری را می برد. و حتی چشم دوختن به جنگل در امتداد جاده و تنفس هوائی تازه کافیست تا ما را سر ذوق بیاورد و سرشار از انرژیمان سازد.

 • جنگل‌ لاریخانی

این جنگل در کیلومتر ۸ جاده سیاهکل به دیلمان قرار گرفته که اگر حال و هوای یک پیاده روی طولانی را داشته باشیم، پای کوه به چشمه آب معدنی معروف آن می رسیم و در آخر جنگل‌ هم دشت سرسبزی در برابر چشمانمان ظاهر می شود که گردشگران خسته و گرسنه پس از راه پیمائی طولانی خود، می توانند در این دشتها گوشت کباب شده را از دست محلی ها بخرند و نوش جان کنند، گاهی اوقات در کنار چشمه، میوه‌های خوش آب و رنگ و تازه باغی را هم به فروش می رسند.

جاذبه‌های نزدیک

دیلمان : علاوه بر جاده تماشایی سیاهکل به دیلمان که حدود 46 کیلومتر از هم فاصله دارند، می‌توانیم به جاهای دیدنی دیلمان هم سر بزنیم. دشت، جنگل و جاهای ییلاقی‌، اطراف شهر فراوان است و بازدید از جاهای تاریخی همچون حمام دیلمان نیز خالی از لطف نخواهد بود.

روستای شاه شهیدان : برای رسیدن به این روستای کوهستانی باید لونک، اسپیلی، دیلمان و آسیابر را پشت سر بگذاریم. فاصله بین سیاهکل تا این روستا 68 کیلومتر است که ۷ کیلومتر آخر راه خاکی‌ست اما بعد از طی این مسافت خاکی به جائی میرسیم که جلگه گیلان را در کنار کوههائی که یکپارچه سبزند و مناظر رویائی خلق کرده اند؛ زیر پای خود می بینیم. گردشگران می توانند اقامتگاه‌های بوم‌گردی، خانه‌های محلی، هتل های رشت و لاهیجان و همچنین هتل 3 ستاره زیتون رودبار را برای ماندن انتخاب کنند. 

 

به امید آنکه روزی ایران گردیمان را کامل کنیم که ایران ما پر از زیبایی های بی نظیر است .laugh

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
 • مشخصات :

  تاکسی :
  دارد
  ATM :
  دارد
  بوفه خوراکی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های گیلان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟