header

سکوهه، سرزمین قلعه های کهن

فاصله از مرکز استان 182.3 ک.م فاصله از شهرستان زابل 38.9 ک.م فاصله از شهر زابل 38.9 ک.م

آدرس

(سیستان وبلوچستان - زابل - زابل) روستای سکوهه در شهرستان زابل  واقع در سیستان بلوچستان می باشد.

سکوهه یادگاری از دوران افشاریه و از سکونتگاههای کهن سیستان، در جنوب غربی شهرستان زابل، بخش مرکزی شیب آب، واقع شده است. این روستا در حدود یک قرن پیش مرکز سیستان بوده است.

روستای زیبای سکوهه به مانند شهری است که تاریخ غنی ای را در دل تپه ها و بناهای عظیم خود نهاده است.

بزرگترین بنای خشتی سیستان، قلعه زیبایی است که بر روی تپه های سکوهه بنا شده این قلعه استوار در روزگار مبارزه با استعمار انگلیس اقامتگاه مردم محلی بود و پرچم زیبا و خوش رنگ میهن عزیزمان ایران بر فراز آن برافراشته شد.

وارد قلعه که می شویم در بخش شمالی آن فلک سر را با خشت های فروریخته و سقف مقرنسی که حفره ی بزرگی دارد میبینیم. فلک سر استراحتگاه حاکمان و همراهان آنها بوده است. در میانه قلعه، بنای بسیار عظیمی با چندین اتاق مشاهده می کنیم که اقامتگاه خادمان و محافظان بوده است. و در ضلع جنوبی قلعه حیاطی را می بینیم که با چندین اتاق احاطه شده است. که محل اقامت خان بوده است.

مردمان روستای سکوهه بسیار پرتلاش و اهل فن هستند. آهنگری، مسگری، خیاطی، نجاری، زرگری، کشاورزی و دامداری و حتی صیادی حرفه مردمان سکوه است.

با ورود به خانه های این روستا گویی سفری مهیج به دوران افشاریه و قاجاریه داشته ایم، فضای دلنشین این خانه ها دلمان را عجیب آرام می کند. در عروسی های این روستا صدای زیبای دهل گوش نوازی می کند، مردمان این دیار با رقص زیبای چوب و رقص شمشیر جشن ها را گرم و پرشور می کنند.

 آب و هوای مطبوع سکوهه به ویژه در بهار و آرامش و آثار باشکوه تاریخی آن را به منطقه ای با جاذبه های گردشگری غنی تبدیل کرده است. 


نویسنده

این جاذبه توسط اصلانی ثبت شده است

مشخصات

سکوهه، سرزمین قلعه های کهن

امتیاز کاربران به :

سکوهه، سرزمین قلعه های کهن

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)