header

سنگ نبشته اورامان

توضیحات

استان زیبا و چشم نواز کردستان، آثار تاریخی و طبیعی متعددی را در دل خود جای داده است. یکی از این گنجینه های تاریخی سنگ نبشته اورامان است. این سنگ نبشته تاریخی در شهرستان کامیاران و در نزدیکی روستای یوزیدر واقع شده است و به همین دلیل با نام کتیبه یوزیدر نیز شناخته می شود. کتیبه یوزیدر درست در دهانه ورودی تنگی زیبا که با نام یوزیدر شناخته می شود و بر سینه کوهی با نام زینانه حک شده است. این کتیبه تاریخی 45 کیلومتری با کامیاران و در حدود یک کیلومتر با روستای زیبای یوزیدر فاصله دارد. در این سنگ نبشته یک نقش برجسته در کنار یک کتیبه به چشم می خورد که بنابر نظریه کارشناسان باستان شناسی به دوران پیش از میلاد مسیح بازمی گردد.

سنگ نبشته در قابی مستطیل شکل قرار دارد که دارای ابعادی در حدود 120 در 170 سانتی متر است. این قاب 35 سانتی متر نیز عمق داشته و در آن نقش یک انسان به چشم می خورد. این انسان که به صورت نیم رخ حجاری شده است تاجی بر سر و شلاقی در دست دارد. پای راست در جلو و پای چپ در عقب به تصویر کشیده شده است در حالی که  یک دست به بالا و دستی دیگر بر  روی کمر قرار گرفته است. بر تن این انسان ردای شاهی و بر روی سرش کلاهی استوانه ای شکل همانند تاج پادشاهان به چشم می خورد. بنابر نظر این کارشناسان این تصویر متعلق به سارگون دوم پادشاه آشوری است. سارگون از قدرتمندترین پادشاهان آشور بود که در زمان وی مرزهای حکومت آشور رو به گسترش نهاد.

در پایین دست تصویر آشور کتیبه ای به خط میخی قرار دارد که پس از ستایش خدایان آشور از فتوحات متعدد سارگون و شهرها و روستاهایی که فتح کرده و یا به نابودی کشانده است سخن به میان رفته است. این کتیبه دارای ابعادی در حدود 120 در 120 سانتی متر است که در ان 50 سطر به چشم می خورند. این سنگ نبشته که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است نخستین بار در سال 1347 هجری شمسی توسط یک گروه باستان شناس ایرانی مورد بررسی و کند و کاو قرار می گیرد. سنگ نبشته اورامان متعلق به سال 760 پیش از میلاد مسیح است و با نمونه هایی به جا مانده از سارگون دوم در کرمانشاه و قبرس برابری می نماید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کردستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟