سراب روانسر کجاست

یکی از جاذبه های استان کرمانشاه سراب روانسر است که در 55 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه در شهرستان روانسر در دامنه کوهستان شاهو (کوه یله ور) قرار دارد. این جاذبه ی بی نظیر که پنجاه و هفت و مین اثر ملی را به خود اختصاص داده است در سال 1387در زمره ی میراث طبیعی ایران قرار گرفته است . شهرستان روانسر یکی از کهن ترین مناطق کرمانشاه به شمار می رود که مملو از زیبایی های  منحصر به فرد طبیعی است و با سازه های انسانی به زیبایی هایی این قسمت افزوده شده است. این شهر که در گذشته نیکور نام داشت هم اکنون به دروازه اورامانات شهره هست. قدمت زندگی در این شهرتاریخی به دوران پارینه سنگی بر می گردد. شهر روانسر از شمال به قبرستان باستانی شهر روانسرو از شرق و غرب به مناطق مسکونی و از جنوب غرب با بازارچه ی مرزی شهرستان هم جوار است.

سراب روانسر

روانسر با آب و هوای گرم و مرطوب همه ساله از میزان بارش چشمگیری برخوردار است. اگرچه در چند سال اخیر با کاهش بارش مواجه بود ولی همچنان سرسبز و پر آب به نظر می رسد. سراب روانسر از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است که برای رفتن به هر قسمت شهر باید از کنار این سراب زیبا گذشت گرچه این مسیر با ترافیک همراه است ولی گذر از این سراب باستانی خالی از لطف نیست. این جاذبه ی کهن یکی از قطب های مهم توریستی به شمار می رود که همه ساله علاوه بر گردشگران پذیرای اهالی خود این منطقه نیز می باشد. سراب روانسر در مجموع از سه بخش تشکیل شده است کوه ها و دریاچه و فضای سبز همگی در این مجموع قرار دارند. این سراب تامین کننده ی اصلی رودخانه قره سو یکی از بزرگترین و بلند ترین رودخانه ی کرمانشاه است.

این اثر ماندگار با قدمت چند صد ساله علاوه بر اینکه محیطی بسیار مناسب برای گذراندن اوقات و فراغت به خصوص دربهار و تابستان هست یک مکان مفرح برای قایق سواری نیز می باشد. با وجود درختان بیشمار در کنار این سراب  زیبا جلوه های دیگری را هم می توان در این مکان یافت. پرواز و شنای پرندگان، بیدهای مجنون داخل آب، گذر راه اصلی از روی رودخانه، گل های رنگارنگی که در فصل بهار در سراسر آن می توان مشاهده کرد از قسمت های جذاب دیگر این ناحیه هست. آنچه حائز اهمیت است اندکی بی توجهی مسئولین به این اثر طبیعی و ملی هست که با گذشت زمان و جمعیت رو به رشد گردشگران رفته رفته از امکانات کمتری برخوردار می شود.