header

سد کینه ورس ابهر

توضیحات

سد کینه ورس ابهر در 5 کیلومتری روستای زیبای کینه ورس و در 15 کیلومتری شهر ابهر قرار دارد و از جاذبه های طببعی ابهر می باشد .این سد که از نوع سدهای سنگریزه ای با هسته رسی است قبل از انقلاب و توسط مهندسین کاژ-سانیو به منظور تامین آب شرب مورد نیاز شهر ابهر احداث شد. سد  بر روی رود کینه ورس، که از رودخانه ابهررود که در نهایت به دشت تاکستان می رسد جدا شده است، با طول تاج 374 متر ساخته شده و همچنین آب مورد نیاز باغات و مزارع وسیع بین ابهر تا تاکستان را نیز تامین کرده است . این سد سبب گسترش و رونق کشاورزی و باغداری در این ناحیه شده است.

سد کینه ورس ابهر با قرار گرفتن در میان تپه های سرسبز چشم انداز چشم نوازی را به وجود آورده و تبدیل به یکی از تفرجگاههای اصلی مردم منطقه شده است. ماهیگیری و سایر تفریحات آبی به خصوص قایق سواری از تفریحات اصلی مردمان این منطقه است. محوطه اطراف سد در بهار و تابستان آب و هوای مطبوعی دارد و خیل کثیری از مشتاقان را به سوی خود جذب می کند. سد در مجاروت روستای کینه ورس قرار گرفته است که خود روستا هم با طبیعت سرسبز و بسیار دلنشینش مناظر بی بدیلی را داراست. سد کینه ورس محل کمپ تیم های قایقرانی رویینگ نیز هست و چند سالی است که اردوهای آماده سازی بانوان و آقایان در این سد برگزار می شود.

سد قرار است تبدیل به کمپ دایمی تیم ملی رویینگ در نیمه اول سال شود. این سد مکان مناسبی برای شنا کردن نیست و متاسفانه چندین نفر به دلیل شنا کردن در محدوده سد جان خود را از دست داده اند.دریاچه سد کینه ورس همچون نگینی فیروزه ای در میان تپه ها می درخشد و با طبیعت سرسبز دامنه های تپه های مجاور سد در بهار و تابستان مقصد بسیار مناسبی است. در پاییز و زمستان هوای این منطقه به دلیل برودت هوا به شدت سرد است اما باز هم در روزهایی که هوا کمی آفتابی است حتما ابهریهایی را خواهید دید که خود را به اطراف سد می رسانند تا منظره برفی دریاچه را نیز از دست ندهند. 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟