header

سد امیرکبیر، جاذبه ای چندمنظوره

توضیحات

سد امیرکبیر یا سد کرج یکی از مشهورترین و مهمترین سدهای کشور ایران است که در استان البرز و 25 کیلومتری جاده کرج به چالوس واقع شده است. سد امیرکبیر یکی از اصلی‌ترین منابع تامین آب شهر بزرگ تهران می‌باشد و به همین دلیل اهمیت بسیار بالایی برای شهروندان این شهر دارد. با این حال این تنها کاربرد این سد زیبا نیست. سد امیرکبیر همینطور عنصری کلیدی در گسترش کشاورزی در شهرهای اطراف بوده و از آن برای آب‌رسانی به 50 هزار هکتار زمین کشاورزی کرج بهره گرفته می‌شود.

علاوه بر این نیروگاه برق آبی سد امیرکبیر توانایی تولید حدود 90 مگاوات برق را دارد و از این نظر نیز یکی از منابع مهم برق کشور محسوب می‌شود. اما این تمام ویژگی‌های این سد نیست. سد کرج یا امیرکبیر از مراکز اصلی پرورش ماهی‌هایی از نوع قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزن‌آلای خال‌قرمز و انواع دیگری ماه است و از این نظر نیز سود بسیاری برای کشور دارد. در نهایت یکی از جنبه‌های مهم این سد، جاذبه‌های گردشگری آن است که آن را به مکانی جذاب برای افرادی که به دنبال یک چشم‌انداز خیره‌کننده و گذراندن اوقات خوشی هستند، تبدیل کرده است. این به دلیل دریاچه‌ی بسیار زیبایی است که در پشت این سد شکل گرفته است.

از جاذبه‌های گردشگری سد امیرکبیر می‌توان به امکانات جذاب آن برای ورزش‌های آبی مانند اسکی رو آب، ماهیگیری و قایق‌سواری نام برد. اما متاسفانه به دلیل افزایش آلودگی آب‌های این سد و خطر برای توریست‌ها، شنا و قایق‌سواری در حال حاضر در آن ممنوع اعلام شده است. با این حال به دلیل نمای زیبای این سد، هنوز هم بازدید از آن بسیار پرطرفدار و جذاب مانده است. در گذشته هتلی به نام واریان و همینطور تاسیسات نظامی و تمرینی ارتش نیز در کنار سد امیرکبیر واقع شده بود که به دلیل جلوگیری از آلوده شدن آب، تخریب شدند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های البرز روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟