header

سدکارون4

توضیحات

از جاذبه های معروف استان چهارمحال و بختیاری سد کارون 4 است که در  شهر لردگان و در 180 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد واقع شده است. سد زیبای کارون4 از ویژگی هایی برخوردار است که آن را در میان تمام جاذبه های این استان متمایز کرده  این سد زیبا که بنابر اهدافی در این شهر تاسیس شده است از اهمیت فراوانی برخوردار است و علاوه بر نقش هایی که ایفا می کند بر زیبایی منطقه تاثیر گذاشته است.

سد کارون4
رودخانه کارون یکی از مهم ترین رود ها به شمار می رود که به خاطر ویژگی هایش همیشه مورد توجه قرار گرفته است این رود که در آثار تاریخی کرن،کوهرنگ نامیده شده است اولین تمدن بشری را به وجود آورده است و علاوه بر اینکه در آبادانی محیط اطرافش تاثیر به سزایی گذاشته است  امکان کشتیرانی را در بخش هایی از آن به وجود آورده است که این امر حمل و نقل کالا توسط کشتی را فراهم کرده است .این رودخانه در سال 1389در فهرست آثارطبیعی ایران قرار گرفت و رتبه 117اثر طبیعی را به خود اختصاص داده است . از آن جایی که رود کارون در زمره رودخانه های دائمی قرار دارد سدی بر روی آن بناشد این پروژه از سال 1374توسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران شروع و در 1390از آن بهره برداری شد متاسفانه زمان طولانی برای ساخت آن منجرب به پرداخت هزینه هنگفت شد.

سد کارون 4
 این سد جهت تنظیم آب رودخانه کارون برای جلوگیری از سیلاب های فصلی،آب رسانی به مناطق اطراف، تولید برق آبی،تامین آب زمین های کشاورزی و صنعتی احداث شده است.  از مزایای دیگر ساخت سد آبرسانی از طریق کانال های تعبیه شده جهت جلوگیری از کم آبی رودخانه کارون است همچنین شرایط مناسبی را برای  تولید و پرورش ماهی پدید آورده است که باعث بهبود چرخه اقتصاد و اشتغال زایی شده است.
از خصوصیات دیگر آن می توان به پل قوسی اشاره کرد که بزرگترین پل زیر قوسی ایران را به خود اختصاص داده است و به عنوان بومی ترین پل در ایران شناخته شد.


 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های چهارمحال وبختیاری روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟