گردشگری داخل کشور میتواند یکی از بهترین روش های گذراندن تعطیلات باشد. در نوروز، تابستان و یا هر فصل دیگری از سال میتوانید به شهرهای ایران سفر کنید و تاریخ و فرهنگ کهن این کشور را لمس کنید. در این میان اما شهرستان یزد با تعداد بسیار زیادی از بناهای تاریخی که در آن وجود دارد امروزه به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری تبدیل شده است. بهترین زمان بازدید از این شهر را میتوان اسفند، فروردین و مهر ماه هر سال دانست که از لحاظ آب و هوایی شهر در بهترین حالت قرار دارد.

مسجد، کلیسا، کنیسه، مدرسه یا عمارت، هرکدام از این بنا ها کاربری مخصوص به خود را داشته اند و اگر بنای آنها قدیمی باشد امروزه به عنوان یک جاذبه گردشگری، گردشگر را از اقصی نقاط جهان به خود جذب میکنند ولی در بین محله های فهادان که قدم بزنید، به بنایی برخورد میکنید که کاربری آن امروزه مشخص نیست و حتی در مورد عمر بنا نظرات مختلفی موجود میباشد. زندان اسکندریه نام این بنا است و نام دیگر آن نیز مدرسه ضیائیه میباشد.

این بنا که در باور اکثر مردم متعلق به سال 631 هجری قمری میباشد و 8 قرن قدمت دارد توسط عارف معروف ضیاءالدین حسن رضی ساخته شد و پس از آن نیز توسط پسران وی کامل شد. از باورهای دیگری که در مورد این بنا وجود دارد میتوان به این مورد اشاره نمود که اسکندر مقدونی این بنا را برای زندانیان کثه (یزد) امروزی ساخته شد تا برای زمامداران آن زمان استفاده شود. همچنین به باور معین الدین نظری این بنا با نظر ضحاک بنا شد و در ابتدا به عنوان زندان ضحاک از آن یاد میشد. ساختمان بنای این محصول به سبک آذری ساخته شده است که این سبک از معماری پس از ورود اسلام به ایران رایج شده است. در صورتی که میخواهید به شهر یزد سفر کنید قطعا زندان اسکندر میتواند گزینه ای کاملا مناسب برای خانواده ها باشد.

بناهایی مانند زندان اسکندر با اینکه کاربری مشخصی نداشتند اما باعث افتخار ایرانیان هستند. این بنا ها که نشان دهنده هوش و ذکاوت ایرانیان میباشند با هنر آمیخته شده اند و در مرکز یکی از شهرهای تاریخی کشورمان میتوانند مقصدی بسیار مناسب برای خانواده ها و کسانی باشند که میخواهند از نزدیک با آنها آشنا شوند.