header

زرین غار خدابنده، لذت یک غار نوردی بکر

توضیحات

غار زرین رود، غار زرین آباد یا غار دودزا یکی از زیباترین غارهای استان زنجان است که در نزدیکی شهر زرین رود از توابع شهرستان خدابنده قرار دارد. اگر مسیر جاده تزانزیتی زنجان به همدان را پیش رو بگیرید ده کیلومتر مانده به شهر زرین رود یک مسیر انحرافی شما را به غار زیبای زرین می رساند. این غار بر اثر زلزله سال 1384 توسط اهالی کشف شد و در سال 1385 توسط یک تیم غارنوردی اروپایی مورد نقشه برداری قرار گرفت. ورودی غار در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا قرار گرفته است. غار زرین یک غار چند طبقه است و تا امروز تنها دو طبقه از آن کشف شده است. غار در بخش های مختلف دارای ارتفاعات متفاوت است. برای پیمودن غار گاهی اوقات باید مسیر را سینه خیز و گاهی به صورن چهار دست و پا ادامه دهید.

غار دارای دالان ها و دهلیزهای مختلف، پیچ و خم های زیاد، شیب های تند، و مسیرهای تنگ و باریک زیادی است و طی کردن آن بدون راهنما کار سختی است. غار به دلیل فراز و نشیب های بسیار و دهانه تنگ آن نیازمند ابزار غارنوردی است و مناسب حال غارنوردان حرفه ای است. درون غار چکیده ها و چکنده های آهکی بسیار زیبایی قرار دارند و قندیل های آهکی این غار نیز در حال رشد هستند و به عبارتی این قندیل ها زنده اند. درون غار چند دریاچه بزرگ با ابعاد تقریبی 20*20 متر قرار دارند که هنوز عمق آن ها به طور دقیق محاسبه نشده است و بسیار چشم نواز است.

دمای این آب ها بسیار پایین است و آب قابل آشامیدن است. در میان قندیلها رنگ های بسیار زیبایی به چشم میخورد که در ترکیب با قندیل های بلوری بسیار چشم نواز است. در عبور از معابر تنگ و چاههای این غار به تالارهای وسیعی می رسید که هر کدام جداگانه نامگذاری شده اند. تالار فرشته و تالار اشک از جمله تالارهایی هستند که دریاچه ها را در خود جای داده اند. به هنگام سرد شدن هوا در این منطقه به دلیل گرم تر بودن دمای درون غار بخاراتی از ورودی غار به بیرون متصاعد می شود که سبب شده تا این غار به غار دودزا شهره شود. این غار در زمره غارهای خشکی و آبی است و برخی نقاط بدون قایق قابل پیمودن نیست.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟